DOLAR 32,9376 0.12%
EURO 35,4142 0.09%
ALTIN 2.462,83-0,25
BITCOIN 2017938-2.15312%
Bolu
24°

AÇIK

13:12

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Süt Sektöründe Kaliteli Üretim Konferansı

Süt Sektöründe Kaliteli Üretim Konferansı

ABONE OL
Haziran 1, 2024 11:54
Süt Sektöründe Kaliteli Üretim Konferansı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) tarafından düzenlenen “Süt Sektöründe Güvenli ve Kaliteli Üretim” konferansı, KTSO bünyesinde gerçekleştirildi. Konferansın açılışında GMO Başkanı Beste Oymen, Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği (SUİB) Başkanı Mahmut Erden, Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Erkut Uluçam, KTSO Genel Sekreter Yardımcısı İzzet Adiloğlu, KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş birer konuşma yaptı.

Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Beste Oymen, sütün dünyanın en üretilen ve değerli tarım ürünlerinden biri olduğunu belirtti. Oymen, yüksek enflasyonun ve artan maliyetlerin üreticileri zor durumda bıraktığını ve iklim değişikliklerinin hayvanların refahını ve süt verimini olumsuz etkilediğini vurguladı. Süt ve süt ürünlerinin fiyatlarının artmasının, birçok insanın süt gibi temel bir gıdaya erişememesine neden olduğunu ifade etti. GMO Başkanı Oymen, üretimdeki dalgalanmaları düzenlemek için yapılması gerekenlere değindi.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, sütün insan yaşamı için önemli bir protein kaynağı olduğunu belirtti. Konuşmasında, süt üretiminin hayvancılık ve yem üretimi ile bağlantısına dikkat çeken Uluçam, suyun yem üretimindeki rolüne vurgu yaptı. Uluçam, kaba yemi üretmede büyük bir potansiyel olduğunu ve atık suyun kaba yem üretiminde kullanılması gerektiğini söyledi. ZMO Başkanı Uluçam, tarımdaki ilerlemenin ot meselesine bağlı olduğunu vurgulayarak, Tarım Bakanı’nın yıllar önce yaptığı önemli bir açıklamaya da değindi.

KTMMOB Genel Başkanı Seran Aysal, Hayvancılar Birliği’nin eyleminin sebeplerinin yeterince tartışılmadığını ve eylemin sonuçlarının üzerinde durulduğunu belirtti. Aysal, üretimde niteliğin önemine değinerek, pahalılıkla mücadele etmek için sorunların kaynağını tespit edip ortadan kaldırmanın gerekliliğini vurguladı. Aysal, Kuzey Kıbrıs’ın enflasyonla mücadele etmek konusunda zorluklarla karşılaşabileceğini ancak pahalılığın sebepleriyle başa çıkarak maliyetleri düşürebileceklerini ifade etti.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.