DOLAR 32,1946 -0.13%
EURO 34,9715 -0.01%
ALTIN 2.427,440,38
BITCOIN 0%
Bolu
°

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Gaziantep’te Yeşil Dönüşüm Projesi Başlıyor!

Gaziantep’te Yeşil Dönüşüm Projesi Başlıyor!

ABONE OL
Nisan 20, 2024 08:07
Gaziantep’te Yeşil Dönüşüm Projesi Başlıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep’te Yeşil Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Projesi Başlatıldı

Gaziantep Üniversitesi iş birliğiyle pilot bir proje başlatan GATHİB; iklim değişikliği, yeşil enerji, yeşil dönüşüm ve sürdürülebilirlik gibi alanlarda çalışan öğretim üyeleri ve akademisyenlere yönelik eğitim faaliyeti yürütecek. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri hizmet binasında yüz yüze olarak gerçekleştirilecek eğitimleri alanında uzman kişiler verecek.

TİM Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı ve Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Kileci konuyla ilgili yaptığı açıklamada tekstil ve hazır giyim sektörünün doğaya en fazla olumsuz etkisi bulunan sektörlerden biri olarak değerlendirildiğini belirtti. Kileci, sektördeki üretim altyapılarının doğayla barışık ve sürdürülebilir hale getirilmemesi durumunda sektör aktörlerini zor günlerin beklediğini vurguladı. Yeşil dönüşümün önemine işaret eden Kileci, uluslararası anlaşmalar ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı gereğince yeşil dönüşümün önemine dikkat çekti.

Yeşil Yetenekler, sürdürülebilir ve kaynakları verimli kullanan bir toplumu geliştirmek için gereken bilgi, yetenek, değer ve tutumlar olarak tanımlandı. Gaziantep Üniversitesi’nin farklı disiplinlerinden mezun olan gençlerin yeşil yeteneklere sahip olabilmesi için müfredata seçmeli derslerin eklenmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile AB Yeşil Mutabakatı çerçevesinde ihtiyaç duyulan dönüşümü gerçekleştirecek insan kaynağının yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Farklı disiplinlerde yer alan akademisyenlerin ilgili konularda bilgilendirilmesi ve bu bilgi birikiminin öğrencilere aktarılmasıyla yeşil dönüşüme destek verebilecek bir mezun kitlesi oluşturulması amaçlanmaktadır. Türkiye İhracatçılar Meclisi Tekstil ve Hazır Giyim Ortak Sürdürülebilirlik Komitesi kararı gereğince oluşturulan alt çalışma grupları kapsamında GAİB Genel Sekreterliği bünyesinde pilot çalışmanın yapılması planlanan proje, sürdürülebilir bir gelecek için geleceğin yeşil yeteneklerinin yetiştirilmesine odaklanmaktadır.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.