DOLAR 33,0991 0.08%
EURO 36,3095 0.27%
ALTIN 2.626,330,48
BITCOIN 2145025-1.2236%
Bolu
25°

AÇIK

13:15

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Fahrettin Koca, Kemal Memişoğlu’na devretti

Fahrettin Koca, Kemal Memişoğlu’na devretti

ABONE OL
Temmuz 2, 2024 11:50
Fahrettin Koca, Kemal Memişoğlu’na devretti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koca, Sağlık Bakanlığı görevini Kemal Memişoğlu’na devretti

ANKARA-BHA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın istifa etmesi üzerine görevi Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’na devredildi. Devir teslim töreniyle birlikte Memişoğlu, Bakan Koca’dan görevi devraldı.

Devir töreninde konuşan Koca, görev süresince üzerine aldığı görevi önemsediğini belirterek:

“10 Temmuz 2018 tarihinde göreve atanmıştım. Belli ilkelerle göreve gelmiştim. Öncelikle, bilime ve akla saygı duyma ilkesi benim için önemliydi. Dayanışma ruhuyla hareket eden herkesi çözüm sürecine dahil etmeyi amaçladım. Bu sebeple, farklı düşüncelere sahip olan tüm vatandaşlarımızı kucaklamayı bir hizmet prensibi olarak benimsedim. Ayrıca, iletişim açık olmalı ve devamlı içinde olmalıydı. Cesur kararlar alarak, zamanında gerekliliklerini yapma yolunda ilerledim. Şehir Hastaneleri projeleri de buna örnek gösterilebilir.

Görev sürecim, zorlu ve acı verici olayların dönemi oldu. Elazığ depremi, 24 Ocak 2020 tarihinde yaşadığımız bir acıydı. Bu trajik olayı, 11 Mart 2020 tarihinde açıkladığımız COVID-19 salgını izledi. Ayrıca, 6 Şubat 2023’te yaşanan Kahramanmaraş-Hatay depremleri de ciddi bir sıkıntı oluşturdu. Bu üç olayda da büyük sınavlarla karşı karşıya kaldık. Ancak, sağlık sistemimizin başarılı bir şekilde bu sınavları geçtiğine inanıyorum.

Şehir Hastaneleri projelerinin 18’i kamu-özel ortaklığıyla gerçekleşirken, son altı yılda yapılan ihalelerin tamamının genel bütçeden finanse edildiğini belirtmek isterim.

Beyaz Reform adını verdiğimiz süreç, sağlık sisteminde büyük bir dönüşüm sağladığını düşünüyorum. Bu reformla birlikte sağlıkta şiddetle mücadelede önemli adımlar attık. Hekim hatalarını en aza indirecek düzenlemeler gerçekleştirdik. Sağlık çalışanlarının şartlarını iyileştirdik ve maaşlarında önemli artışlar yaptık. Uzman hekim ihtiyacını karşılayacak yeni bir sistem oluşturduk.

Birçok kişiye minnet borcum var. Bu listede, beni destekleyen, yol gösteren ve eleştiren herkes yer almaktadır. Özellikle, Cumhurbaşkanımızdan çok büyük destek gördüm. Ayrıca, sağlık çalışanlarıma ve hastalarıma da teşekkür etmek istiyorum. Bilim insanlarımızın rehberliği sayesinde doğru kararlar aldık. Hepinize teşekkürlerimi sunuyorum.

Onaylı randevu sistemiyle, ilk bir ay içinde taleplerin %97’sini aynı gün karşılama başarısı gösterdik. Bu süreçte bize destek olan halkımıza müteşekkiriz. Bakan yardımcılarıma, yanımda çalışan yöneticilere, katkıları için teşekkür ediyorum. Ayrıca, görev sürecimde beraber çalıştığım bakanlara ayrıca minnettarım.

Cumhurbaşkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Hayatımın en değerli yıllarını bu hizmetlerle geçirdim. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım ve 2.183. günümde görevimi başarıyla tamamlamış oldum” şeklinde konuştu.

Fahrettin Koca, yeni görevinde Prof. Dr. Kemal Memişoğlu’na başarılar diledi.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.