DOLAR 32,2194 0.14%
EURO 35,0050 -0.02%
ALTIN 2.506,220,17
BITCOIN 0%
Bolu
25°

AÇIK

03:43

SABAHA KALAN SÜRE

Evde Bakıma Destek Pilot Uygulaması!

Evde Bakıma Destek Pilot Uygulaması!

ABONE OL
Nisan 16, 2024 06:03
Evde Bakıma Destek Pilot Uygulaması!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Evde Bakıma Destek Pilot Uygulaması 3 ilde başlatıldı

Bakan Göktaş, engelli ve yaşlı bireylere yönelik bakım hizmetlerinin aile odaklı sosyal hizmet politikası doğrultusunda geliştirilip çeşitlendirildiğini belirterek, toplum temelli bakım anlayışı doğrultusunda kurumsal bakımın yanı sıra engelli ve yaşlı bireylerin kendi sosyal çevrelerinden ayrılmadan bakılmasını sağlayan birey odaklı hizmet modellerine ağırlık verdiklerini ifade etti.

Kurumsal bakımın yanı sıra evde bakım yardımı, sosyal yardım ve gündüzlü bakım hizmetlerini birbirini tamamlayıcı şekilde bütünleşik olarak sunduklarını kaydeden Göktaş, geçtiğimiz yıl Adana, Ankara ve İzmir’de Evde Bakıma Destek Pilot Uygulaması’nı başlattıklarını ve bu uygulamadan faydalanan ailelerin kurumsal bakıma olan ihtiyacının azaltıldığını belirtti.

Uygulama kapsamında istihdam edilen bakım personeli, hemşire, sosyal çalışmacı, psikologlardan oluşan ekibe yönelik Bakanlığın uzmanları ve akademisyenler tarafından eğitim verildi. Ziyaret edilen hanelerde yapılan ihtiyaç analizleri sonucunda, evde bakım yardımı almaya uygun yaklaşık 600 engelli birey tespit edildi.

Bu kapsamda Adana, Ankara ve İzmir’de toplam 1.100 haneye anket uygulandı ve hizmete ihtiyaç duyan engelli bireyler için bakım planları oluşturuldu. Bakım veren aileler de eğitim ve psiko-sosyal destek alarak desteklendi.

Bakan Göktaş, hizmetlerle engelli bireylerin yaşam kalitelerinin artırılmasına katkı sağlandığını ve ailelerin desteklendiğini belirterek, bu hizmet modelini ülke genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Evde Bakım Yardımı ile desteklenen ailelerin sosyal açıdan desteklenmesi ve güçlendirilmesiyle ‘güçlü aile güçlü toplum’ hedefine katkı sunacaklarını ifade etti.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.