DOLAR 33,0372 -0.09%
EURO 36,0561 0.16%
ALTIN 2.555,04-0,22
BITCOIN 0%
Bolu
26°

PARÇALI BULUTLU

03:44

SABAHA KALAN SÜRE

Dört Beceride Türkçe Sınavı Uluslararası Standartlara Göre!

Dört Beceride Türkçe Sınavı Uluslararası Standartlara Göre!

ABONE OL
Nisan 19, 2024 21:02
Dört Beceride Türkçe Sınavı Uluslararası Standartlara Göre!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Dört Beceride Türkçe Dil Sınavı, 24 Nisan-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu sınav, Türkçenin korunması ve geliştirilmesi amacıyla ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerin okuma, dinleme, konuşma, yazma becerilerini değerlendirmeyi amaçlıyor.
Sınav, öğrencilerin adına tanımlanmış bilgisayarlarda e-Sınav merkezlerinde yapılıyor ve Avrupa Dil Testi Uygulayıcıları Birliği (ALTE) standartlarına uygun olarak gerçekleştiriliyor. Öğrenciler dört temel dil becerisinde çoktan seçmeli, açık uçlu sorular ve beceriyi ölçen görevlerle değerlendiriliyor. Dinleme/izleme ve konuşma oturumları ise öğrencilere özel kulaklıklar aracılığıyla yapılabiliyor.
Sınav sonucunda öğrencilerin dil becerilerinin değerlendirilmesi ve Türkçe öğretimine dair geri bildirimlerin sağlanması hedefleniyor. 2024 sınavı, önceki yıllara göre daha geniş kapsamlı olacak ve 40 ilde 653 okuldan 10 bin 665 öğrencinin katılımıyla gerçekleşecek.
Sınav sonrasında yönetici, öğretmen ve öğrencilere anketler uygulanacak ve açık uçlu soruların puanlaması uzmanlar tarafından yapılacak. Elde edilen veriler, öğrencilerin dil becerilerine dair önemli bilgiler sunacak ve önceki yıllarla karşılaştırmalı analiz imkanı sağlayacak.
Millî Eğitim Bakanlığı, ALTE üyeliği sayesinde uluslararası alanda tanınan bir sınav düzenleyicisi haline geldi ve sınavlar uluslararası standartlara uygun bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bu sayede öğrencilerin dil becerileri objektif bir şekilde değerlendirilebiliyor.

radyoyanki

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.