DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21639850.42558%
Bolu
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Devlet olarak hesap soracağız

Devlet olarak hesap soracağız

ABONE OL
Nisan 21, 2024 10:07
Devlet olarak hesap soracağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bakanlık olarak madenlere yönelik denetimleri arttırdıklarını belirtti. Bugüne kadar 3 bin 225 maden ruhsat sahasının denetlendiğini aktaran Bakan Dönmez, çalışanların önceliğini önemseyen işletmelerin destekleneceğini vurguladı. Türkiye ekonomisinin yeraltı zenginliklerini hızlı bir şekilde ekonomiye kazandırarak güçlü bir şekilde ilerleyeceğine inandığını dile getirdi.

Bakan Dönmez, ülkenin enerji ve maden sektöründe mutlaka bağımsız olması gerektiğini vurgulayarak, milli enerji ve maden politikalarının kararlılıkla sürdürüldüğünü ifade etti. Yerli maden kaynaklarından altına, nadir toprak elementlerine ve bor madenine kadar her alanda yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın arttırılması hedeflendiğini belirtti. Türkiye’nin elektrik üretiminin yüzde 36’sını kömürden sağladığını aktaran Bakan Dönmez, kömürün ekonomide önemli bir role sahip olduğunu ve güvenli ve çevre dostu kullanımının devam etmesi gerektiğini açıkladı.

Maden sektöründe ihracatın arttığını vurgulayan Bakan Dönmez, 2022 yılında 6,5 milyar dolarlık maden ihracatının rekor kırıldığını belirtti. Geçtiğimiz yılda bir miktar düşüş olsa da bu yıl maden ihracatında artış görüldüğünü dile getiren Bakan Dönmez, madenciliğin GSYH içindeki payını arttırmayı hedeflediklerini açıkladı. Aynı zamanda maden emekçilerinin çalışma koşullarında iyileştirmeler yapıldığını belirten Dönmez, iş sağlığı ve güvenliğinin en önemli konularından biri olduğunu vurguladı.

Madenlere yönelik denetimlerin arttırıldığını belirten Bakan Dönmez, 2023 yılında maden ruhsat sahalarına 8 bin 828 denetim yapıldığını ve cezai işlemlerin uygulandığını ifade etti. Ayrıca, son yaşanan maden faciasına da değinen Bakan Dönmez, devletin olayın sorumlularını hesap sormaya devam edeceğini belirtti. 13 Şubat’ta meydana gelen maden faciasının motivasyonlarını etkilediğini söyleyen Dönmez, Türkiye ekonomisinin bu zorlu süreci aşarak güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğine inandığını dile getirdi.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.