DOLAR 32,1854 0.09%
EURO 34,9076 -0.19%
ALTIN 2.494,49-0,33
BITCOIN 0%
Bolu
26°

AZ BULUTLU

03:43

SABAHA KALAN SÜRE

Apiterapi ile sağlıkta devrim! Prof. Dr. Orhan Değer’den açıklamalar

Apiterapi ile sağlıkta devrim! Prof. Dr. Orhan Değer’den açıklamalar

ABONE OL
Nisan 29, 2024 00:04
Apiterapi ile sağlıkta devrim! Prof. Dr. Orhan Değer’den açıklamalar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’da düzenlenen ‘Uluslararası Güzellik, Estetik ve Kozmetoloji Çalıştay’ı devam ediyor. Çalıştay’da arı ürünleri üzerine yaptığı sunum büyük ilgi gören Prof. Dr. Orhan Değer, Apiterapi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Orhan Değer, şu şekilde konuştu: “Şu anda Sağlık Bakanlığı, Apiterapi eğitimleri ile hekimler yetiştirmektedir. 5 yıl içinde donanımlı tedaviyi yapabilen iyi hekimler yetişmiş olacak. Türkiye dünya çapında iyi bir potansiyele sahip olacak. Ancak, tıbbi kullanımı olan arı ürünlerinin bulunması gerekmektedir. Bizler kendi laboratuvarlarımızda yeni ürünler geliştirmekteyiz. Bu ürünlerin bir kısmı deney aşamasındadır, bir kısmı piyasaya sürülmüştür. Gelecek 5 yıl içinde Türkiye apiterapi konusunda önemli bir noktaya gelecektir. Bunun için yoğun bir çalışma içindeyiz.”

“ARININ HER ŞEYİ BİR ŞİFA KAYNAĞIDIR”

Arı ürünlerinin faydaları hakkında konuşan Prof. Dr. Orhan Değer, şunları ekledi: “Arı ürünleri oldukça çeşitlidir. Bal, polen, propolis gibi ürünlerin yanı sıra arı zehri, arı larvaları gibi farklı bileşenler mevcuttur. Arının ölü ya da diri olması fark etmez, her şekilde faydalıdır. Arı, tamamen bir şifa kaynağıdır. Tedavi edici hekimler yetiştirmemiz durumunda, Türkiye apiterapi konusunda önemli bir yere gelecektir. Bu ürünler, birçok hastalık ve sağlık sorunuyla mücadelede büyük potansiyele sahiptir. Bu çalışmaların standartlaştırılması, düzenlemelerin yapılması ve yayınlanması gerekmektedir.”

“ARININ TIBBİ KULLANIM POTANSİYELLERİ TARTIŞILDI”

Çalıştay’da, arı ürünlerinin içeriği, etki mekanizmaları ve tıbbi kullanım potansiyelleri üzerine tartışmaların yapıldığını belirten Prof. Dr. Orhan Değer, “Kanser hücre kültürleri üzerinde yaptığımız çalışmalarda, özellikle propolis, polen ve arı sütünün anti-tümör etkileri olduğunu çeşitli yayınlarda gösterdik” dedi.

“VİRÜSÜ ENGELLEDİK”

Covid-19 döneminde etik kurul onayları ile yapılan çalışmalarda, sulu propolis ekstratının Covid-19 hastalarına verilerek tedavi süreçlerinin hızlandırıldığını ve virüs tekrarlarının engellendiğini belirten Prof. Dr. Orhan Değer, geliştirdiği sulu propolis ekstratının güvenli bir şekilde kullanılabileceğinin sonucuna varıldığını aktardı.

“ARILAR KİMYASALLAR YERİNE GEÇEBİLİR”

Çalıştayda ayrıca kozmetikte arı ürünlerinin kullanımı da tartışıldı. Arı sütü, propolis, polen ve bal mumunun kozmetik ürünlerde önemli katkı sağladığı ve bu ürünlerin daha güçlü hale getirilebileceği sonucuna varıldı. Prof. Dr. Değer, “Bugünkü Çalıştay’ıda arı ürünlerinin kozmetik alanında da kullanımı üzerine değerli bilgiler paylaşıldı” dedi.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.