DOLAR 33,1022 0.1%
EURO 36,3038 0.26%
ALTIN 2.630,500,64
BITCOIN 0%
Bolu
26°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye’ye Yatırımlar Hızlanacak: Bakan Kacır’dan Önemli Göstergeler

Türkiye’ye Yatırımlar Hızlanacak: Bakan Kacır’dan Önemli Göstergeler

ABONE OL
Mayıs 18, 2024 11:56
Türkiye’ye Yatırımlar Hızlanacak: Bakan Kacır’dan Önemli Göstergeler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin kredi risk priminin hızla düşüyor olması, Türk ekonomisinin doğru yolda olduğunun önemli bir göstergesi olarak değerlendiriliyor. Bu durumun sonucunda önümüzdeki dönemde Türkiye’ye yatırımların hız kazanmasının beklendiği belirtiliyor. Türkiye’nin yeni dönemde sermaye akımlarını hızla çekmeyi planladığı ve bu kaynağın büyük ölçekte katma değerli üretime, teknolojik dönüşüme ve teknolojik girişimciliğine kazandırılması için çabaların artırılacağı vurgulanıyor.

Bakan Kacır, Londra’da bulunduğu sırada girişim sermayesi fonları yöneticileriyle bir araya gelerek Türkiye’de girişimcilik ve teknoloji ekosisteminde yaşanan gelişmeler hakkında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kacır, son 20 yılda Türkiye’deki girişimcilik ve teknoloji ekosisteminin önemli bir mesafe katettiğini ve teknoloji girişimlerinin sayısının ve ölçeğinin arttığını belirtti. 100’den fazla teknoloji şirketinin 10 binden fazla çalışanıyla inovasyon ve AR-GE odaklı çalışmalarını sürdürdüğü 100’den fazla teknoparkta faaliyet gösterdiğini açıkladı.

Kacır, Türkiye’de girişim sermayesi yatırım fonlarının büyütülmesinin ve yeni fonların oluşturulmasının hedeflendiğini dile getirdi. Türkiye’nin teknoloji girişimlerine ve startuplara dönem dönem yapılan yatırımların arttığına dikkat çeken Kacır, 2010-2020 arasında yıllık 100 milyon dolar olan yatırım ölçeğinin 2020-2023 döneminde 4 milyar dolara yükseldiğini belirtti. Bu durumun Türkiye’de milyar dolarlık Turcornların ortaya çıkmasını hızlandırdığı ifade edildi.

Türkiye’nin teknoloji ekosistemini ve girişimcilik ekosistemini 2030 yılına kadar büyütmeyi hedeflediklerini vurgulayan Kacır, uluslararası iş birliklerinin güçlendirilmesi ve Türkiye’nin teknoloji girişimciliğindeki başarı hikayesinin dünyaya anlatılmasının öneminin altını çizdi. Kacır, girişim sermayesi fonu yöneticileriyle yaptığı kapsamlı görüşmelerde Türkiye’nin yeni bir başarı hikayesinin eşiğinde olduğunu ifade ederek, Türkiye’ye yapılacak yatırımların artacağına olan inancını paylaştı.

Türkiye’nin makro ekonomik göstergelerindeki iyileşmenin, Türk ekonomisinin doğru yolda olduğunu gösterdiğini belirten Kacır, Türkiye’ye yapılacak yatırımların hızlanacağını öngördüklerini söyledi. Türkiye’nin yeni dönemde sermaye akımlarını hızla çekeceğini ve bu kaynağın büyük ölçekte katma değerli üretime, teknolojik dönüşüme ve teknolojik girişimciliğine kazandırılması için çalışmaların artırılacağını ifade etti.

radyoyanki

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.