DOLAR 32,2441 0.2%
EURO 34,9554 0.31%
ALTIN 2.425,770,67
BITCOIN 2171327-3.01565%
Bolu
17°

HAFİF YAĞMUR

17:03

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Türkiye’deki Fay Hatları Yeniden Haritalandırıldı: Hangi Şehirler Risk Altında?
  • Radyo YANKI 91.0
  • Gündem
  • Türkiye’deki Fay Hatları Yeniden Haritalandırıldı: Hangi Şehirler Risk Altında?

Türkiye’deki Fay Hatları Yeniden Haritalandırıldı: Hangi Şehirler Risk Altında?

ABONE OL
Nisan 24, 2024 23:21
Türkiye’deki Fay Hatları Yeniden Haritalandırıldı: Hangi Şehirler Risk Altında?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Maden Tetkik ve Arama (MTA) tarafından yapılan son güncelleme ile Türkiye’nin diri fay hatları haritası revize edildi. Bu güncellemeyle birlikte, Bolu ili ve Gerede ilçesi gibi Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde konumlanan bölgelerin birinci dereceden deprem riski taşıdığı belirlendi. Bu gelişme, özellikle bu bölgelerde yaşayanların dikkatini çekiyor ve alınması gereken önlemleri bir kez daha hatırlatıyor.

Üç büyük fay hattı ve Türkiye’deki fay dağılımı
Yenilenen haritada Türkiye genelinde Kuzey, Doğu ve Batı Anadolu olmak üzere üç büyük fay hattı bulunuyor. Bu fay hatları, ülkenin çeşitli bölgelerinde aktif olarak faaliyet gösteriyor ve deprem riskini artırıyor. Özellikle Doğu Anadolu Fay Hattı ve Kuzey Anadolu Fay Hattı, ülke genelinde önemli bir risk oluşturuyor ve birçok il ve ilçeyi etkiliyor.

En riskli hatlar ve şehirler
Türkiye’de 485 diri fayın bulunduğu ve 5,5 ve üzeri deprem riski taşıdığı belirtiliyor. Doğu Anadolu Fay Hattı ve Kuzey Anadolu Fay Hattı gibi önemli hatlar, birçok şehri etkilemektedir. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerin yakınında bulunan fay hatları, ciddi bir risk oluşturuyor.

Riskli ve güvenli alanların belirlenmesi
MTA’nın güncellenmiş haritasına göre, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde farklı derecelerde deprem riski bulunmaktadır. İzmir, Balıkesir, Manisa gibi şehirlerde de diri fay hatları bulunurken, riskli bölgeler arasında Tekirdağ, İstanbul, Bitlis, Van gibi şehirler de yer almaktadır. Ancak, Sinop, Giresun, Trabzon gibi şehirlerde deprem riski daha düşüktür.

Hazırlıklı olmak ve önlemler
Türkiye’nin deprem riski altında bulunan bölgelerinde yaşayanların, deprem hazırlıklarını sürekli gözden geçirmeleri ve gerekli önlemleri almaları önemlidir. Acil durum planları oluşturmak, binaların güçlendirilmesi ve deprem sigortası yaptırılması, olası bir depremde zararın minimize edilmesine yardımcı olabilir.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.