DOLAR 32,1854 0.09%
EURO 34,9076 -0.19%
ALTIN 2.494,49-0,33
BITCOIN 0%
Bolu
26°

AZ BULUTLU

03:43

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye’de Kadına Şiddet Araştırması Başlıyor!

Türkiye’de Kadına Şiddet Araştırması Başlıyor!

ABONE OL
Nisan 21, 2024 10:30
Türkiye’de Kadına Şiddet Araştırması Başlıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddet Araştırması Projesi Yeniden Başlıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen ve 2008 ile 2014 yıllarında gerçekleştirilen “Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddet Araştırması”nın üçüncüsü başlıyor. Bu proje, Bakanlık ile TÜBİTAK iş birliğinde Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı (1007 Programı) kapsamında gerçekleştirilecek. Proje için başvurular, 10 Mayıs’a kadar https://ardeb-pbs.tubitak.gov.tr/ adresinden kabul edilecek.

Proje kapsamında, Türkiye genelinde detaylı bir saha araştırması yapılacak ve kadına yönelik şiddetin sosyodemografik özelliklerine göre incelenecek. Bu araştırma, şiddetle mücadele politikaları için önemli bir kaynak oluşturacak ve kadına yönelik şiddete ilişkin bilimsel kanıtlar ortaya çıkaracak.

Verilerin toplanmasıyla birlikte, 2008 ve 2014 yıllarında gerçekleştirilen araştırmaların sonuçlarıyla birleştirilerek kadına yönelik şiddetle mücadelede kullanılmak üzere “veri ambarı” geliştirilecek. Bu “veri ambarı” içinde, kadına yönelik şiddetle mücadelede risk analizlerine ve önleyici çalışmalara yardımcı olacak yapay zekâ algoritmaları kullanılacak.

Ayrıca, proje kapsamında nicel veri toplanmasının yanı sıra, şiddet mağdurları ve hizmet sunucularla yapılan nitel görüşmelerle psikososyal ihtiyaçlar da tespit edilecek. Bu doğrultuda, şiddet mağdurları için psikososyal destek modeli hazırlanacak ve psikolojik sosyal işlevselliği artırmak için etkili müdahaleler sunulacak.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.