DOLAR 32,2609 0.25%
EURO 34,9448 0.28%
ALTIN 2.426,060,68
BITCOIN 2174663-3.05613%
Bolu
13°

HAFİF YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Türkiye’de Çocuk Hakları ve Eğitim Sorunları

Türkiye’de Çocuk Hakları ve Eğitim Sorunları

ABONE OL
Nisan 25, 2024 05:50
Türkiye’de Çocuk Hakları ve Eğitim Sorunları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte Eğitim Sen Bolu Şubesi Yürütme Kurulu, çocukların yaşadığı sorunlara dikkat çeken bir mesaj yayımladı. Kurulun açıklamasına göre, Türkiye’de çocuklar ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle çocuk yoksulluğu oranının, OECD ülkeleri arasında en yüksek seviyede olduğu belirtilmiştir.

Okul çağındaki bazı çocukların eğitimlerine devam edemeyip çalışmak zorunda bırakıldığı, bazılarının ise erken yaşta evliliklerle karşı karşıya geldiği vurgulanmıştır. Ayrıca çocukların eğitim ve sağlıklı yaşam haklarının sürekli tehdit altında olduğu ifade edilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı ve çeşitli dini vakıfların çocukların eğitimden uzaklaştırılmasında rol oynadığı da belirtilenler arasında yer almaktadır.

Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne taraf olmasına rağmen sözleşmede belirtilen yükümlülüklerin çoğunu yerine getirmediğine dikkat çekilmiştir. Çocukların yüksek yararı ve ayrımcılık gözetmeme gibi temel hakları ihlal edilmektedir. Bu kapsamda çocukların zihinsel gelişimine olumsuz etki yaratan uygulamaların da ele alınması gerekliliği vurgulanmıştır.

Gerçek anlamda bir çocuk bayramı yaşatabilmek için demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü politikaların benimsenmesi gerektiği ifade edilmiştir. Eğitim Sen, çocukların eğitim ve sağlıklı yaşam haklarını savunarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı anlamlı bir şekilde kutlamayı sürdürmektedir. Bu özel günün bir kutlama olmanın ötesinde, çocuk haklarına dair farkındalık yaratma ve adımlar atma fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiştir.

Çocukların karşı karşıya kaldığı sorunları ele alarak onlara daha iyi bir çocukluk sunabilmek için toplumun her kesiminin sorumluluk alması gerektiği vurgulanmıştır. Gelecek için cesur adımlar atmanın önemine dikkat çekilmiştir. Aynı zamanda, bu bayramın sadece geçmişi anmayla kalmayıp, daha iyi bir gelecek için adımlar atma fırsatı olduğu belirtilmiştir.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.