DOLAR 33,1004 0.1%
EURO 36,2815 0.2%
ALTIN 2.633,100,74
BITCOIN 2146175-0.88957%
Bolu
25°

AÇIK

13:15

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Türkiye Denizlerindeki Son Durum! Öğrenciler ve Mezunlar Büyük Proje ile Açıkladı

Türkiye Denizlerindeki Son Durum! Öğrenciler ve Mezunlar Büyük Proje ile Açıkladı

ABONE OL
Mayıs 19, 2024 16:50
Türkiye Denizlerindeki Son Durum! Öğrenciler ve Mezunlar Büyük Proje ile Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’deki denizlerin sıcaklık, kirlilik ve oksijen durumlarını belirlemek amacıyla 28 kıyı ilinde ve KKTC’de gerçekleştirilen çevre deneyinin ilk sonuçları açıklandı. “Denizlerimizin Genç Kaşifleri” adlı proje kapsamında; öğrenciler, mezunlar ve yakınları tarafından özel cihazlarla deniz örnekleri toplandı. Bu proje sayesinde deniz suyu kalitesi hakkında önemli veriler elde edilirken, 250 bin litre yakıt tasarrufu sağlandı ve 650 ton karbondioksit emisyonu engellendi.

Projenin amacı olan “vatandaş bilimi” anlayışıyla toplumun bilimsel süreçlere katılımı teşvik edildi. ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, elde edilen verilerin incelenmeye başlandığını ve deniz suyu kalitesini belirlemeye yönelik çalışmalara katkı sağladığını belirtti. Proje kapsamında geliştirilen Kaşif-1 adlı cihaz, deniz parametrelerinin hızlı ve etkili bir şekilde toplanmasını sağladı.

Öğrenciler, mezunlar ve yakınlarının katılımıyla yürütülen “Denizlerimizin Genç Kaşifleri” projesi kapsamında elde edilen veriler, Türkiye’nin deniz sahilindeki kentlerde ve KKTC’de incelendi. Bu analizler sonucunda, deniz sıcaklığındaki artışlar ve kirlilik seviyeleri belirlendi. Proje ile ilgili detaylı bir bilimsel makale yayınlanacak ve elde edilen veriler ekosistem üzerindeki etkileri değerlendirmek için kullanılacak.

ODTÜ Bilim İletişimi Ofisi Direktörü ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Eren Kalay, deneyin gelecek aşamalarında Avrupa Birliği projelerine katılımı planladıklarını açıkladı. Bu projelerle dünya genelindeki göllerde veri toplanması ve bilimsel araştırmalara katkı sağlanması hedefleniyor. Projede yer alan tüm gönüllülerin imzasıyla yayınlanacak olan bilimsel makale, çevre üzerine yapılan çalışmalara yeni bir perspektif kazandıracak.

radyoyanki

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.