DOLAR 33,1004 0.1%
EURO 36,2815 0.2%
ALTIN 2.633,100,74
BITCOIN 2146175-0.88957%
Bolu
25°

AÇIK

13:15

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Suriye Sorunu: Başkan Özlü’den Dikkat Çekici Çözüm Önerisi

Suriye Sorunu: Başkan Özlü’den Dikkat Çekici Çözüm Önerisi

ABONE OL
Temmuz 5, 2024 18:32
Suriye Sorunu: Başkan Özlü’den Dikkat Çekici Çözüm Önerisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Suriye sorununa dair dört maddelik bir çözüm önerisi sundu. Özlü, bu uzlaşma metninin Türkiye ve Suriye için en doğru çözüm olduğunu belirtti.

Suriye için dört maddelik çözüm önerisi

Daha önce Savunma Sanayi Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcılığı ve TBMM Savunma Sanayi Komisyon Başkanlığı görevlerinde bulunmuş olan Dr. Faruk Özlü, Suriye sorununa dair çözüm önerisiyle dikkat çekti. Aynı zamanda 65. Hükümet Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Özlü, dışişleri konularında da uzman bir isim olarak biliniyor.

Sosyal medya üzerinden açıklama

Başkan Özlü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Suriye sorunu dört maddelik bir uzlaşma metni imzalanarak çözülebilir” dedi. Bu açıklamasıyla, hem yerel hem de uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti.

Mutabakat muhtırası hazırlanmalı

Dr. Faruk Özlü, Rusya Devlet Başkanı öncülüğünde Türkiye ve Suriye Dışişleri Bakanları’nın imzalayacağı bir Mutabakat Muhtırası hazırlanması gerektiğini vurguladı. Özlü, bu muhtıranın dört ana hususu içermesi gerektiğini belirtti.

Önerilen maddeler

Başkan Özlü’nün önerdiği maddeler şunlardır:

– Suriye Yönetimi kapsamlı bir genel af ilan etmeli.
– Türkiye’de yaşayan tüm Suriyeliler, ön şartsız olarak ülkelerine kabul edilmeli.
– Türkiye ve Suriye, birbirlerinin toprak bütünlüğüne saygı göstermeli ve muhalif terör örgütlerine kendi topraklarında izin vermemeli.
– İç savaş nedeniyle tahrip olan tüm altyapı ve üstyapılar, Türk firmaları tarafından yeniden inşa edilmeli. Bu amaçla Türkiye, Suriye’ye Eximbank kredisi açmalı.

Bölgesel ve küresel etkiler

Özlü, bu mutabakatın gerçekleşmesinin hem Türkiye ve Suriye için hem de bölge ve dünya için en doğru çözüm olacağını ifade etti. Bu çözümün, bölgedeki istikrarsızlığı sona erdirme potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekti.

Sosyal medyada geniş yankı

Başkan Özlü’nün bu çözüm önerisi, sosyal medyada geniş yankı buldu. Özlü’nün açıklamaları, pek çok kullanıcı tarafından paylaşıldı ve desteklendi.

Uluslararası ilişkilerde yeni bir dönem

Özlü’nün bu çözüm önerisi, uluslararası ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcı olabilir. Türkiye ve Suriye arasındaki sorunların çözülmesi, bölgedeki diğer ülkelere de olumlu yansıyabilir ve uzun vadeli barışın kapılarını aralayabilir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.