DOLAR 33,0980 0.21%
EURO 36,2559 0.56%
ALTIN 2.630,480,35
BITCOIN 21601283.31383%
Bolu
28°

AÇIK

13:15

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Ordinaryüs Prof. Dr. Cahit Arf Adını Taşıyan ARF Süper Bilgisayarı ve Yeni Veri Merkezi Tanıtıldı!
  • Radyo YANKI 91.0
  • Teknoloji
  • Ordinaryüs Prof. Dr. Cahit Arf Adını Taşıyan ARF Süper Bilgisayarı ve Yeni Veri Merkezi Tanıtıldı!

Ordinaryüs Prof. Dr. Cahit Arf Adını Taşıyan ARF Süper Bilgisayarı ve Yeni Veri Merkezi Tanıtıldı!

ABONE OL
Haziran 26, 2024 15:10
Ordinaryüs Prof. Dr. Cahit Arf Adını Taşıyan ARF Süper Bilgisayarı ve Yeni Veri Merkezi Tanıtıldı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilim insanı Ordinaryüs Prof. Dr. Cahit Arf adına düzenlenen ARF Süper Bilgisayarı ve Ankara’da açılan yeni veri merkezi tanıtıldı.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte karmaşık hesaplamalar ve modellemeler artık insanlar için zorlu hale gelmeye başladı. Bu zorluğu gidermek için güçlü bilgisayarlar bir araya getirilerek süper bilgisayarlar geliştirildi.

Türkiye’nin süper bilgisayarı ARF, Matematikçi ve bilim insanı Ordinaryüs Prof. Dr. Cahit Arf’in adını taşıyor. ARF Süper Bilgisayarı’nın tanıtımı için TÜBİTAK’ta bir tören düzenlendi. Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da katıldı.

ARF süper bilgisayarı, tam 35 bin dizüstü bilgisayarlık bir işlem kapasitesine sahip. Dünyanın en donanımlı 313. süper bilgisayarı olan ARF, yaklaşık 55 bin çekirdeğe sahip.

Yatırımı 2023 yılında gerçekleştirilen ARF, doğrudan sıvı soğutmalı bir süper bilgisayar olup yaklaşık 55 bin çekirdekten oluşuyor. Sistem, TRUBA’nın kaynak kapasitesi olan 80 binden fazla hesaplama çekirdeğine erişebiliyor.

ARF ile savunma sanayisinden üretim sektörüne, ilaç tasarımından hastalık tespitine kadar pek çok alanda araştırmacıların ihtiyaç duyduğu simülasyonlar eş zamanlı olarak gerçekleştirilebilecek. Ayrıca, dijital ikizlerin oluşturulması, iklim değişiklikleri çalışmaları, yüksek doğruluklu aerodinamik tasarım ve doğrulama çalışmaları gibi büyük sistemlerin uzun süreli modellenmesi ve büyük yapay zeka modellerinin geliştirilmesi için ARF kullanılacak.

Süper güçlü bilgisayarlar genellikle günlük kullanım için değil, çözülmesi uzun zaman alan matematiksel problemler, fizik bilimleriyle ilgili modellemeler ve insan zekasının yetersiz kaldığı karmaşık hesaplamalar için tasarlanmıştır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.