DOLAR 32,2215 -0.03%
EURO 35,0046 0.12%
ALTIN 2.425,840,32
BITCOIN 0%
Bolu
°

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Öğretmene Yönelik Şiddete Tepkiler Büyüyor

Öğretmene Yönelik Şiddete Tepkiler Büyüyor

ABONE OL
Nisan 26, 2024 21:34
Öğretmene Yönelik Şiddete Tepkiler Büyüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim-İş Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, şiddet olaylarına dikkat çekerek, etkin yaptırımların uygulanması talebinde bulundu. İstanbul’da bir öğretmenin şiddete maruz kalmasının ardından, Eğitim-İş sendikası adil yargılanma ve toplumsal tepki talebinde bulundu.

Öğretmenlere yönelik şiddetin, yanlış sosyal ve kültürel politikalarla beslendiğini vurgulayan Korkmaz, şiddetin artmasında eğitim ve eğitim emekçilerinin değersizleştirilmesinin etkili olduğunu belirtti.

İstanbul Sarıyer’deki Prof. Dr. Ali Kemal Yiğitoğlu Ortaokulu’nda yaşanan olayda, akran zorbalığına karşı çıkan kadın öğretmen, öğrencisinin babası tarafından darp edildi. Öğretmenin, öğrencilerinin gözü önünde şiddete uğraması, okulun güvenli olmasının tehlikeye girebileceğinin acı bir örneği oldu. Öğretmen hastaneye kaldırılırken, saldırgan veli gözaltına alındı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in tepkisi yetersiz bulunan Eğitim-İş, adaletin sağlanması için harekete geçilmesi çağrısında bulundu. Sendika, benzer olayların önlenmesi için önlemler alınmasını talep etti.

Öğretmenlere yönelik şiddetin nedenleri arasında siyasetçilerin ve yöneticilerin öğretmenlere karşı aşağılayıcı tavırlarının olduğunu belirten Korkmaz, eğitim politikalarında öğretmenlerin görüşlerinin göz ardı edilmesi ve haklarının yeterince tanınmamasının etkili olduğunu kaydetti.

Eğitim-İş, eğitim emekçilerinin haklarını savunarak toplumsal farkındalık yaratmayı amaçlayan eylemler düzenlemek için tüm eğitim sendikalarını İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelmeye çağırdı. “Öğretmene Saygı” adı altında gerçekleşecek etkinliklerle, eğitimde şiddete karşı mücadele edeceklerini açıkladı.

Eğitim-İş, eğitimin toplumun geleceğiyle doğrudan bağlantılı olduğunu vurgulayarak, öğretmenlere saygı ve korumanın önemine dikkat çekti. Eğitimin geleceği adına “Öğretmene Saygı” çağrısını sürdüreceklerini duyurdu.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.