DOLAR 32,1854 0.09%
EURO 34,9102 -0.18%
ALTIN 2.492,51-0,41
BITCOIN 2236364-2.11145%
Bolu
26°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Matematik Dersinde Yeni Yaklaşım: Türkiye Matematik Eğitimi Yenileniyor

Matematik Dersinde Yeni Yaklaşım: Türkiye Matematik Eğitimi Yenileniyor

ABONE OL
Nisan 27, 2024 18:23
Matematik Dersinde Yeni Yaklaşım: Türkiye Matematik Eğitimi Yenileniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nde matematik alan becerileri ilkokul, ortaokul ve lise düzeylerini kapsayan ve süreç bileşenleri ile modellenebilen beceriler dikkate alınarak belirlendi. Program, matematiğin korkulan değil sevilen, ezberlenen değil keşfedilen bir ders olmasına hizmet etmeyi amaçlıyor. Öğretmenlerin programın yeni yaklaşımını anlamlandırmalarını sağlayacak ve sınıf içi uygulamalarına ışık tutacak her türlü açıklama program metninde yer alıyor.

Yeni müfredatta yer verilen 5 matematik alan becerisi, “matematiksel muhakeme”, “matematiksel problem çözme”, “matematiksel temsil”, “veri ile çalışma” ve “veriye dayalı karar verme”, “matematiksel araç ve teknoloji ile çalışma” olarak planlanmıştır. Matematik dersi öğretim programları hazırlık sürecinde ilkokul, ortaokul ve lise komisyonları Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin bütüncül yapısı gereğince birlikte çalışmıştır.

İlkokul matematik müfredatında, öğrenme hedefleri tahmin, zihinden işlem ve prosedür şeklinde devam eden öğrencinin matematiksel muhakeme gücünü ve düşünme becerilerini öğretme-öğrenme uygulamalarını öne çıkaran bir aşamayla verilmiştir. Program, öğrencilerin gelişim düzeyi dikkate alınarak yapılandırılmıştır.

Ortaokul matematik dersi öğretim programında işlemsel yönüyle öğrencileri zorlayıcı içerikler ortaöğretime taşınmış ve disiplinler arası ilişkileri destekleyecek içerik ve yaklaşımlar daha çok ön planda tutulmuştur. Lisede ise, çağın bilimsel gelişmeleri ve beceri temelli program yaklaşımı doğrultusunda matematik öğrenme ve öğretme süreçlerine hizmet edecek şekilde tasarlanmış bir program uygulanacaktır. Limit ve türev kavramlarına bu programda daha kapsamlı şekilde yer verilmiştir.

Bu yenilikçi yaklaşımın öğrencilerin matematiksel kavramları daha iyi anlamalarına ve gelecekteki eğitim ve kariyer yaşamlarında başarılı olmalarına katkı sağlaması beklenmektedir. Yeni program, matematiği sadece bir hesaplama aracı olmaktan çıkarıp, gerçek hayatta karşılaşılan problemleri çözmek için kullanılabilecek bir beceri haline getirmeyi amaçlamaktadır.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.