DOLAR 32,2043 0.1%
EURO 35,0695 0.06%
ALTIN 2.509,130,26
BITCOIN 0%
Bolu
25°

AÇIK

03:43

SABAHA KALAN SÜRE

Kurumlar Vergisi Son Günler! – Vergi Müfettişi Çelik’ten Uyarı

Kurumlar Vergisi Son Günler! – Vergi Müfettişi Çelik’ten Uyarı

ABONE OL
Nisan 25, 2024 11:07
Kurumlar Vergisi Son Günler! – Vergi Müfettişi Çelik’ten Uyarı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vergi Müfettişi Çelik’ten uyarı; Kurumlar vergisi beyanında son günler

Vergi Müfettişi Metin Çelik’in yazılı açıklaması şu şekilde:

Kurumlar vergisi mükellefi şirketler tarafından 2023 hesap dönemine ilişkin kurumlar vergisi beyannamesi, 1-30 Nisan 2024 tarihleri arasında Dijital Vergi Dairesi üzerinden elektronik ortamda verilecek ve tahakkuk eden kurumlar vergisi 1-30 Nisan 2024 tarihleri arasında ödenecek.

Kimler Kurumlar Vergisi Ödeyecek?

Kurumlar vergisinin konusunu kurumların her türlü ticari faaliyetlerinden elde ettiği kurum kazançları oluşturmakta. Kurumlar vergisinin mükellefleri ise anonim şirket ve limited şirket gibi sermaye şirketleri; kurumlar vergisi kanununun uygulanmasında sermaye şirketi sayılan Sermaye Piyasası Kurulunun düzenleme ve denetimine tâbi fonlar ile bu fonlara benzer yabancı fonlar (menkul kıymet yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları, gayrimenkul yatırım fonları, borsa yatırım fonları, emeklilik yatırım fonları; kooperatifler, iktisadi kamu kuruluşları, dernek veya vakıflara ait iktisadi işletmeleri ile iş ortaklıklarından oluşmakta.

Ticaret Bakanlığı verilerine göre 2023 yılı Aralık ayı itibariyle ülkemizde 204.703 adet anonim şirket, 1.237.610 adet limited şirket ve 47.610 adet kurumlar vergisi mükellefi kooperatif bulunmaktadır. Ayrıca Hazine Ve Maliye Bakanlığı verilerine göre de kurumlar vergisi mükellefiyeti olan yaklaşık 10.000 adet iş ortaklığı ve iktisadi işletme faaliyet sürdürmektedir. Sayılan bütün bu kurumlar vergisi mükelleflerinin 2023 yılı içinde elde ettiği kazançlarına ait kurumlar vergisi beyannamesini 30 Nisan 2024 tarihine kadar Dijital Vergi Dairesi üzerinden elektronik ortamda vermesi ve aynı süreye kadar ödemesi gerekmektedir.

Kurumlar Vergisi Oranına Dikkat!

Kurumlar vergisi genel oranı %25 olarak uygulanmaktadır. Yani anonim ve limited şirketler, kooperatifler ve iş ortaklıkları kazançları üzerinden %25 oranında kurumlar vergisi ödeyecektir.
Ancak bankalar, 6361 sayılı Kanun kapsamındaki şirketler, elektronik ödeme ve para kuruluşları, yetkili döviz müesseseleri, varlık yönetim şirketleri, sermaye piyasası kurumları ile sigorta ve reasürans şirketleri ve emeklilik şirketleri için kurumlar vergisi oranı %30 olarak uygulanmaktadır.
Bununla birlikte kurumlar vergisi oranı; ihracat…

**Devamı yorumda…**

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.