DOLAR 32,1904 0.1%
EURO 34,9096 -0.19%
ALTIN 2.476,48-1,05
BITCOIN 2254563-0.60551%
Bolu
21°

HAFİF YAĞMUR

20:28

AKŞAMA KALAN SÜRE

Konut Piyasasındaki Reel Fiyatlar Geriliyor!

Konut Piyasasındaki Reel Fiyatlar Geriliyor!

ABONE OL
Nisan 27, 2024 11:55
Konut Piyasasındaki Reel Fiyatlar Geriliyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kiralık ve satılık konut piyasaları için önemli veriler açıklandı. sahibinden.com ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) iş birliğiyle hazırlanan “sahibindex Kiralık ve Satılık Konut Piyasası Görünümü” Mart raporu, Türkiye genelinde konut piyasasındaki son eğilimleri ortaya koydu. Rapora göre, satılık ve kiralık konut piyasasında fiyatlar düşmeye devam ediyor.

Ülke genelinde reel fiyatlar geriliyor. 2020 yılından bu yana artış trendinde olan reel konut fiyat endeksi, 2023 Temmuz ayından itibaren düşüşe geçti. Mart 2024’te ise Şubat ayına kıyasla 0,8 puanlık bir azalışla 172,7 seviyesine indi. İstanbul, Ankara ve İzmir’de de benzer düşüşler gözlemlendi. İstanbul’da reel fiyatlar %16,1, İzmir’de %13,6 düşüş kaydederken, Ankara’da ise fiyatlar 2,4 puan geriledi.

Reel fiyatlar ve cari değişimler. Mart 2024 itibarıyla, Türkiye genelinde cari fiyatlar yıllık bazda %44,8 olarak ölçüldü. Bu oran Şubat ayına göre 2,2 puanlık bir düşüşe işaret ediyor. Fiyatların enflasyon oranının altında kalması, reel fiyatlar üzerinde baskı oluşturarak azalmalarına neden oluyor.

Konut arz ve talebindeki güncel durum. Konut arzı, Mart ayında küçük çaplı bir artış gösterse de, İstanbul’da hafif bir düşüş yaşandı. Satılık konut ilan sayısı ülke genelinde %1,5, Ankara’da %1 ve İzmir’de %2,9 oranında arttı. Buna karşın, kiralık konut talebinde genel bir yavaşlama söz konusu. Mart ayında konut talebi, Şubat ayına göre %1,6 düşerek 112,4 seviyesine geriledi.

Kiralık konut piyasasında mevsimsel dalgalanmalar. Kiralık konut piyasasının öne çıkan bir özelliği de mevsimsel etkilere açık olması. Bahar ve yaz ayları boyunca artış gösteren talep, kış aylarında durağan bir seyir izliyor. Bu durum, özellikle tayinle şehir değiştirenler ve üniversite öğrencileri gibi faktörlerle açıklanabilir.

Teknoloji ve inovasyonla öne çıkan sahibinden.com. 2000 yılında Aksoy Group bünyesinde kurulan sahibinden.com, AR-GE merkezinde geliştirdiği yenilikçi ürün ve hizmetlerle Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri arasında yer alıyor. Platform, aylık 62,8 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edilerek, 13,7 milyar sayfa görüntülenmesiyle dikkat çekiyor.

Konut piyasasında neler oluyor? Bu rapor, Türkiye’deki konut piyasasının dinamiklerini ve eğilimlerini derinlemesine analiz ediyor. Fiyatlar, talep ve arz gibi kritik faktörlerin yanı sıra, piyasanın genel durumu ve gelecek projeksiyonları hakkında önemli bilgiler sunuyor.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.