DOLAR 33,0976 0.21%
EURO 36,2478 0.53%
ALTIN 2.634,260,49
BITCOIN 21605202.52103%
Bolu
28°

AÇIK

17:13

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Kira Artış Sınırı Kalkıyor: TÜFE’ye Göre Belirlenecek!

Kira Artış Sınırı Kalkıyor: TÜFE’ye Göre Belirlenecek!

ABONE OL
Temmuz 4, 2024 13:39
Kira Artış Sınırı Kalkıyor: TÜFE’ye Göre Belirlenecek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeniden düzenlenen kira artışlarında üst sınır Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı olarak belirlenecek. Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle, 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2024 tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanan yüzde 25 kira artış sınırı 2 Temmuz itibarıyla kaldırılacak. TÜGEM Bolu İl Temsilcisi İlyas Özçelik, emlak sektöründe bu değişikliğin etkilerini değerlendirdi.

Konut Kira Artış Sınırı Kalkıyor

TÜGEM Bolu İl Temsilcisi İlyas Özçelik’e göre, kira artış sınırının kaldırılmasıyla mal sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar azalacak. Özçelik, kira artış sınırlamasının sona ermesinin, ev sahipleri için riskleri azaltacağını ve boş tutulan evlerin kiraya açılmasını teşvik edeceğini belirtti.

Piyasa Dinamiklerine Etkisi

Özçelik’in değerlendirmesine göre, kira artış sınırının kaldırılmasıyla mal sahipleri daha fazla kiralık daire sunabilirken, yatırımcılar için riskler azalacak. Ayrıca, bu düzenleme ile birlikte ev sahiplerinin keyfi kira artışı yapmasının önüne geçilecek.

TÜFE’ye Geri Dönüş

Özçelik, TÜFE oranındaki artışın konutlarda sadece geçici olarak askıya alındığını ve bu düzenlemenin ev sahipleri için zorunlu olduğunu ifade etti. Ayrıca, kira artışlarında TÜFE’nin son on iki aylık ortalaması dikkate alınacak.

Kira Fiyatlarındaki Artış Devam Ediyor

Özçelik’in verdiği bilgilere göre, kira fiyatlarındaki artışlar enflasyonun üzerinde gerçekleşmekte ve bu durum, hem mal sahipleri hem de kiracılar için zorlu bir sürece neden olmaktadır. Bu nedenle, kiralık konut arzını artırmaya yönelik politikalar geliştirilmesi gerekmektedir.

Örnek Hesaplama

Özçelik’in Mayıs ayı TÜFE verilerine göre yaptığı hesaplamalara göre, 10 bin TL’lik bir konut kira bedeli, yeni düzenleme ile birlikte TÜFE oranındaki artışla 16 bin 251 TL seviyesine yükselecek. Bu hesaplama, kira bedellerindeki artışın boyutunu göstermektedir.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.