DOLAR 32,1854 0.09%
EURO 34,9076 -0.19%
ALTIN 2.494,49-0,33
BITCOIN 0%
Bolu
26°

AZ BULUTLU

03:43

SABAHA KALAN SÜRE

Kaotik Bolu: Göçmen Karşıtı Politikalar Yargı Önünde!

Kaotik Bolu: Göçmen Karşıtı Politikalar Yargı Önünde!

ABONE OL
Nisan 29, 2024 04:40
Kaotik Bolu: Göçmen Karşıtı Politikalar Yargı Önünde!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, göçmen ve sığınmacılara yönelik ayrımcı politikaları nedeniyle suçlamalarla karşı karşıya. İnsan hakları dernekleri ve STK’lar suç duyurusunda bulunarak, toplumsal barışı tehdit eden bu tutumu kınadı.

Göçmen karşıtı söylemler hukuki süreçleri tetikliyor
Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, özellikle yabancı öğrenciler ve sığınmacılara yönelik ayrımcı tutumu, insan hakları derneklerinin ve aktivist gruplarının tepkisini çekti. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ve Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır Platformu, Özcan’ın göçmen ve sığınmacılara dair ayrımcı politikalarını kınayan bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında suçlamalar gündeme geldi
İHD Başkanı Gülseren Yoleri tarafından okunan basın açıklamasında, Tanju Özcan’ın söylem ve uygulamalarının toplumsal barışı tehdit ettiği ve yabancı düşmanlığını körüklediği vurgulandı. Yoleri, Özcan’ın yabancı öğrenciler başta olmak üzere göçmenlere karşı ötekileştirici bir dil kullandığını ve yerel hizmetlerde ayrımcı politikalar uyguladığını belirtti.

Hukuki süreçler ve CHP’ye çağrı
Gülseren Yoleri’nin ifadelerine göre, İHD ve diğer sivil toplum kuruluşları, Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunarak hukuki süreç başlattı. Ayrıca, Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP), Özcan’ın partinin genel politikalarıyla çelişen davranışları nedeniyle disiplin işlemi uygulaması için çağrıda bulunuldu.

Tanju Özcan’ın tutumu ve toplumsal etkileri
Bolu’da artan yabancı öğrenci sayısı ve bu öğrencilere yönelik yapılan ayrımcılık, yerel ve ulusal basında geniş yer buldu. Tanju Özcan’ın bu konudaki tutumu, şehirdeki sosyal dinamikleri olumsuz yönde etkileyerek, toplumsal gerilimlere neden oluyor.

Bolu’da ırkçılıkla mücadele ve geleceğe bakış
Bolu’daki bu gelişmeler, Türkiye’de ırkçılıkla mücadele konusunda daha geniş çaplı bir tartışmayı da beraberinde getiriyor. Sivil toplum kuruluşları, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadelede daha etkin yasalar ve politikaların hayata geçirilmesinin önemini vurguluyor.

Bolu’da toplumsal uyum ve barışa doğru
Yabancı öğrenciler ve göçmenlerin toplumsal uyumu, Bolu ve Türkiye genelinde önemli bir mesele. Bu bağlamda, yerel yöneticilerin ve politika yapıcıların, toplumsal uyumu teşvik eden ve ayrımcılığı engelleyen yaklaşımları benimsemeleri gerekiyor.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.