DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21656490.4142%
Bolu
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Kadın Platformu, Kadın Cinayetlerine Karşı Meydana Çıktı

Kadın Platformu, Kadın Cinayetlerine Karşı Meydana Çıktı

ABONE OL
Nisan 21, 2024 22:33
Kadın Platformu, Kadın Cinayetlerine Karşı Meydana Çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bolu Kadın Platformu, son zamanlarda artan kadın cinayetleri ve şiddet olaylarına dikkat çekmek amacıyla Bolu Kardelen Meydanı’nda bir araya geldi. Platform, toplumsal cinsiyet eşitliği ve adalet için kararlı bir şekilde mücadele çağrısı yaptı.

Bolu Kadın Platformu, özellikle 2023 yılında kadın cinayetlerinde yaşanan üzücü artışa vurgu yaparak Pınar Altun Akkuş’un liderliğinde meydana çıktı. Platformun açıklamasında, bu yıl içinde 438 kadının öldürüldüğü ve çoğu olayın ev içinde gerçekleştiği bilgisi verildi. Kadın cinayetlerinin her birinin arkasında yıkılan bir hayat olduğu ve bu durumun kabul edilemez olduğu belirtildi.

Basın açıklamasında, Meltem Zengin’in kendi evinde eşi tarafından öldürülmesi de vurgulandı. 2024 yılının ilk dört ayında 100 kadının daha öldürülmesiyle beraber Meltem’in trajik ölümüne değinildi. Platform, yasal düzenlemelerin yetersizliği ve cezasızlık politikasının kadın cinayetlerini körüklediğini ifade etti. Ayrıca, İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılmasının kadınları savunmasız bıraktığı ve şiddetin önlenmesi için adımlar atılması gerektiği üzerinde duruldu.

Kadına yönelik şiddetin Türkiye’de sadece toplumsal bir sorun olmadığı, aynı zamanda derinleşen sistemik bir problem olduğu belirtildi. Eğitim, sağlık, istihdam ve siyasette yaşanan ayrımcılığın kadınların hayatlarını zorlaştırdığı ve her geçen gün derinleştiği vurgulandı. Platform, kadınların kendi hayatları üzerinde söz sahibi olması ve bağımsız kararlar alabilmesi gerektiğini savundu.

Kadın cinayetlerinin, şiddet ve istismarın bireysel olmadığını, örgütlü bir zihniyetin sonucu olduğunu vurgulayan Platform, yoksulluk ve sömürünün bu sorunları daha da kötüleştirdiğine dikkat çekti. Tüm kadınları bu örgütlü zihniyete karşı mücadeleye davet eden Platform, toplumsal cinsiyet eşitliği ve adil yargılanma hakkı için seslerini yükseltmelerinin önemini vurguladı.

Bolu Kadın Platformu’nun toplantısı, kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde kararlılığını gösterdi. Platform, kadın cinayetlerinin önlenmesi ve kadın haklarının korunması için etkili yasal düzenlemelerin hayati olduğunu belirtirken, toplumun her kesiminden kadınları bu mücadeleye katılmaya ve seslerini duyurmaya çağırdı. “Yaşasın Kadınlar! Kadınlar Yaşasın!” sloganıyla kadınların yaşam hakkını savunma kararlılığını vurguladı.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.