DOLAR 32,9359 0.11%
EURO 35,4148 0.09%
ALTIN 2.459,43-0,39
BITCOIN 2015438-1.98387%
Bolu
24°

AÇIK

13:12

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

James Webb Uzay Teleskobu Barnard 33’ü İnceledi: Atbaşı Bulutsusu Detaylı Bir Şekilde Görüntülendi
  • Radyo YANKI 91.0
  • Teknoloji
  • James Webb Uzay Teleskobu Barnard 33’ü İnceledi: Atbaşı Bulutsusu Detaylı Bir Şekilde Görüntülendi

James Webb Uzay Teleskobu Barnard 33’ü İnceledi: Atbaşı Bulutsusu Detaylı Bir Şekilde Görüntülendi

ABONE OL
Nisan 30, 2024 15:49
James Webb Uzay Teleskobu Barnard 33’ü İnceledi: Atbaşı Bulutsusu Detaylı Bir Şekilde Görüntülendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

James Webb Uzay Teleskobu (JWST), Avcı (Orion) Takımyıldızı’nda bulunan ve ilginç görüntüsü nedeniyle Atbaşı Bulutsusu olarak da adlandırılan Barnard 33’ün en detaylı fotoğraflarını çekti. NASA, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirdiği James Webb teleskobu (JWST), 25 Aralık 2021 tarihinde başarıyla fırlatıldı ve yörüngesine yerleşerek çalışmalara başladı.

Eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun yerine geçen James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sisteminin ötesinde keşfedilen yeni gezegenlerde yaşam olup olmadığını araştırıyor. James Webb Uzay Teleskobu (JWST), Avcı (Orion) Takımyıldızı’nda bulunan ve ilginç görüntüsü nedeniyle Atbaşı Bulutsusu olarak da adlandırılan Barnard 33’ü fotoğrafladı. NASA’nın açıklamasına göre, başını geriye atan bir kısrağı andıran Atbaşı Bulutsusu, Avcı Takımyıldızı’nda, Dünya’dan 1300 ışık yılı uzaklıkta bulunan, yıldız oluşumuna uygun bir moleküler bulut olan Orion B’nin batı tarafından yükselen türbülanslı gaz dalgaları olarak görünüyor.

Yakınında bulunan sıcak bir yıldız tarafından aydınlatılarak parlayan bulutsu, hafif gazın aşınması nedeniyle ortaya çıkan yoğun, soğuk gaz ve toz sütunundan oluşuyor. Astronomlar, 5 milyon yıl içinde söz konusu sütunun yok olacağını değerlendiriyor. JWST’nin Yakın Kızıl Ötesi Kamerası (NIRCam), bulutsunun, üzerinde uzak yıldızlar ve galaksilerin göründüğü; kalın, dumanlı gaz ve tozdan oluşan kavisli duvar gibi görünen üst bölümüne odaklandı.

Atbaşı Bulutsusu, genç ve büyük yıldızlardan gelen morötesi ışıkla ısınan, büyük yıldızların çevresindeki iyonize gazlardan ayırt edilebilen ve “ışıl çözüşüm bölgesi (PDR) olarak adlandırılan nötr, sıcak bir gaz ve toz alanı olarak biliniyor. Morötesi (UV) ışık, toz bulutunu buharlaştırdıkça toz parçacıkları ısıtılmış gazla birlikte buluttan uzağa doğru sürükleniyor ve benzer şekilde hareket eden yapılar oluşturuyor.

radyoyanki

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.