DOLAR 32,2194 0.14%
EURO 35,0050 -0.02%
ALTIN 2.506,220,17
BITCOIN 0%
Bolu
25°

AÇIK

03:43

SABAHA KALAN SÜRE

İzmit Körfezi Temizliği İçin Yargı Kararı

İzmit Körfezi Temizliği İçin Yargı Kararı

ABONE OL
Nisan 29, 2024 13:09
İzmit Körfezi Temizliği İçin Yargı Kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Avrupa’nın en büyük çevre projesi olan ‘’İzmit Körfezi Doğu Baseni Dip Çamurunun Temizlenmesi, Susuzlaştırılması ve Bertarafı İşinin’ iptali için açılan dava sonuçlandı. Kocaeli 2. İdare Mahkemesi, bu projenin hukuka ve mevzuata uygun olduğuna karar vererek projenin devamına karar verdi. Proje, 15.02.2022 tarihinde alınan bir Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla hayata geçirildi. Bu proje, Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesinde yer alan İzmit Körfezi’nin çevresel değerlerinin korunması ve çevre sorunlarının giderilmesini amaçlıyordu.

Proje kapsamında, denizde 15 metre derinliğe kadar olan bir alanda biriken dip çamurunun temizlenmesi ve deniz ekosisteminden uzaklaştırılması hedefleniyordu. Projenin hayata geçirilmesiyle Marmara Denizi ve İzmit Körfezi’nin çevresel koşullarının iyileştirilmesi planlanıyordu.

Ancak, projenin iptali için açılan dava, mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Mahkeme, projenin çevreye zarar vermeyeceği ve hatta çevreye faydalı olabileceği yönünde karar verdi. Projenin devamına karar verilirken, çeşitli teknik incelemelerin yapılması gerektiğine karar verildi.

İzmit Körfezi’nin geleceğini kurtarmayı amaçlayan ‘Marmara Yeniden-Dipten Diriliş’ projesi, tüm engellemelere rağmen devam edecek gibi görünüyor. Yapılan bilirkişi incelemeleri ve mahkeme kararıyla projenin çevresel açıdan olumlu etkileri olacağı belirlendi. Bu kararla birlikte, İzmit Körfezi’nin mavi ve temiz kalması için önemli bir adım atılmış oldu.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.