DOLAR 32,2322 -0.02%
EURO 35,0165 0.1%
ALTIN 2.426,770,36
BITCOIN 0%
Bolu
°

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

İthal Ürünlerin Güvenlik Denetimleri Sanayicileri Mağdur Ediyor

İthal Ürünlerin Güvenlik Denetimleri Sanayicileri Mağdur Ediyor

ABONE OL
Mayıs 15, 2024 12:16
İthal Ürünlerin Güvenlik Denetimleri Sanayicileri Mağdur Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu önergelerde ithal ürünlerin güvenlik denetimlerinde yaşanan gecikmelerin sanayicileri mağdur ettiğini vurguladı. Özcan, bu durumun maliyetleri artırarak iç piyasada fiyatların yükselmesine neden olduğunu belirtti ve ekonomik krizi derinleştirdiğine dikkat çekti. Özcan ayrıca bakanlıklar arasındaki koordinasyonun yetersiz olduğunu ifade etti.

Sanayicilerin üretimde kullanacakları makinelerin CE kontrolleri için TSE aracılığıyla gümrüklerde uzun sürelerle bekletildiğini dile getiren Özcan, bu sürelerin kısaltılması ve denetim süreçlerinin hızlandırılması gerektiğini belirtti. Ayrıca TSE’nin yeterli sayıda liyakatli personel eksikliği yaşadığı iddialarına da değinen Özcan, denetim oranlarının yüksekliği nedeniyle sanayicilerin mağdur olmaması için TSE’nin kapasitesinin artırılması gerektiğini vurguladı.

Özcan, sanayicilerin limanlarda bekleyen makineler için ödemek zorunda kaldığı ekstra maliyetlerin iç piyasaya yansıdığını belirterek, bu maliyetlerin azaltılması için düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi. Ayrıca bu maliyetlerin milli limanlara yönlendirilmesi veya düşürülmesi için çalışmaların olup olmadığını sordu.

Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TSE arasında koordinasyonun artırılması gerektiğini belirten Özcan, ithalattaki ürün güvenlik denetimlerinde süreçlerin kısaltılması ve sanayicilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için adımlar atılması gerektiğini ifade etti. Özcan’ın bakanlara yönelttiği sorular ise çalışmaların hangi aşamada olduğunu merak ettirdi.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.