DOLAR 33,0976 0.21%
EURO 36,2478 0.53%
ALTIN 2.634,260,49
BITCOIN 21605202.52103%
Bolu
28°

AÇIK

17:13

İKİNDİYE KALAN SÜRE

<h2>Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği: Eylem Boyutu Değişecek!</h2>

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği: Eylem Boyutu Değişecek!

ABONE OL
Mayıs 21, 2024 22:33
<h2>Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği: Eylem Boyutu Değişecek!</h2>
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, eylem boyutunun değişeceği uyarısında bulundu. Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Zeki Çeler ve bazı parti vekilleri eylem yerine gelerek destek verdi.

Naimoğuları, bugün 15:00 sıralarında Başbakanlık önünde basına yaptığı açıklamada, bugün tutuklanan 6 eylemciden ikisinin serbest bırakıldığını, bunun karşılığında da bugün Başbakanlık binasının çevre duvarlarına zarar verilmeyeceği sözünü verdiğini kaydetti. Bugün eylem esnasında Başbakanlık bahçe kapısı kırılmıştı.

Mustafa Naimoğulları, Polisle yaptığı görüşmede “Yarın bu olayların daha farklı boyutlara çıkacağını da izah ettim” dedi. Polisin kendisine tutuklanan diğer dört kişinin de bu akşam, eylemciler dağıldıktan sonra serbest bırakılacağını izah ettiğini kaydeden Naimoğulları, “Bizim derdimiz, yarın yine geleceğiz ama gelirken de daha güçlü geleceğiz, bu iş yarın çok daha farklı boyutlara çıkabilir” dedi.

Kasaplar Birliği ve Restorancılar Birliği temsilcilerinin de eylem yerine geldiği ve et ithalatına karşı olduklarını dile getirdiği belirtildi. Tarım ve doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş’un eylem yerine gelip eylemcilerle görüşmemesinin nedeni ile ilgili Naimoğulları, Bakan’ın utandığını savunarak, “Yanlış yaptığı için utanıyor, bu insanlar daha önce başkanlık yaptığı birliğin üyeleridir” dedi.

Naimoğulları, Hükümet zihniyetinin üreticiyi batırmak olduğunu, Koop-Süt’ün batmak üzere olduğunu öne sürdü. Et ithalatı kararına da değinen Naimoğulları, 20 tonun çok küçük bir miktar olduğunu, esas endişe ettiklerinin zihniyet olduğunu, zihniyetin hayvancıyı nereye götüreceğinin belli olmadığını ifade etti.

Naimoğulları, “Kapalı kapılar arkasında bu 20 ton birkaç kişiye verilecek. Kimin cebine gidecek. Kimlerin buraya geldiğini biliyorum. Kimlerle görüşüldüğünü de biliyorum. Bizde ses kayıtları vardır… Bu etin kimlere verileceği… Ses kayıtları vardır. Günün sonunda bunları da kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, aylardır Kasaplar Birliği ve Restorancılar Birliği’nin et ithalatını savunduğu şeklinde lanse edildiğini, bugün hayvancı ve kasabın yanında restorancının da et ithalatına karşı olduğunu gördüklerini ifade etti. Erhürman, “Dünden beri bu arkadaşlar burada ve hala daha bir diyalog ortamı kurulmuyor?” dedi.

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Zeki Çeler, Birliğin eylemine toplum olarak destek olmak gerektiğini, hükümetin eylemin sonlanması için doğru adımları atması gerektiğini, esas yanlışın devlet politikasının olmaması olduğunu kaydetti. Et ve süte olan arz ve talebin doğru hesaplanamamasından dolayı pahalılığın geldiğini kaydeden Çeler, girdi maliyetlerinin düşürülmesi için tedbir alınması gerektiğini ifade etti. Eylem toplumsal bir eyleme dönüşmüş durumdadır.

radyoyanki

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.