DOLAR 33,1017 0.11%
EURO 36,2919 0.24%
ALTIN 2.629,070,58
BITCOIN 2141529-1.05864%
Bolu
26°

AÇIK

13:15

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK’ten Çalışma Hayatına İlişkin 10 Maddelik Bildiri

HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK’ten Çalışma Hayatına İlişkin 10 Maddelik Bildiri

ABONE OL
Temmuz 10, 2024 12:29
HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK’ten Çalışma Hayatına İlişkin 10 Maddelik Bildiri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HAK-İŞ, TÜRK-İŞ ve DİSK, çalışma hayatının iyileştirilmesi için 10 maddelik bir bildiri yayımladı. Bu bildiri vergi adaleti, asgari ücret, sendikal örgütlenme ve iş kazalarına yönelik talepler içeriyor ve işçi haklarının korunmasını hedefliyor.

Sendikalar, vergide adaletin sağlanması gerektiğini vurgularken, enflasyonla mücadelenin ücretleri düşük tutarak başarılamayacağını belirtiyor. Adil bir vergi sistemi, çalışanların üzerindeki yükü hafifletecek ve ekonomik dengeleri koruyacaktır. Ortak bildiride, asgari ücretin acilen artırılması gerektiği ifade ediliyor. Yaşam maliyetlerinin hızla yükseldiği bu dönemde, asgari ücretle geçinmek giderek zorlaşıyor.

Kamuda ücret dengesizliğinin sona erdirilmesi gerektiği vurgulanıyor. Ayrıca, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi talep ediliyor. Bu adımlar, kamu çalışanlarının ve emeklilerin ekonomik refahını artıracak ve sosyal adaleti sağlayacaktır. Sendikalar, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyor. İşçilerin özgürce örgütlenebilmesi, haklarının korunması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için kritik öneme sahip olduğu vurgulanıyor.

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamı dışında bırakılan kamu taşeron işçilerinin daimi kadroya geçirilmesi talep ediliyor. Bu, iş güvencesi sağlayarak çalışanların moral ve motivasyonunu artıracak. Tasarruf tedbirleri gerekçesiyle çalışanların haklarının aşındırılmaması gerektiği ve ekonomik zorluklar yaşansa da, çalışanların haklarına dokunulmadan çözüm yolları aranması gerektiği açıklanıyor.

İş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi gerektiği belirtilirken, çalışma hayatında ayrımcılığın son bulması talep ediliyor. Sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları, işçilerin temel haklarından biridir ve ayrımcılık yapmaksızın sağlanmalıdır.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.