DOLAR 32,2120 0.15%
EURO 35,0038 -0.01%
ALTIN 2.508,000,21
BITCOIN 22620780.78388%
Bolu
25°

AÇIK

03:43

SABAHA KALAN SÜRE

Gölcük Tabiat Parkı’nda kiralanma planına yerel tepkiler

Gölcük Tabiat Parkı’nda kiralanma planına yerel tepkiler

ABONE OL
Nisan 20, 2024 00:22
Gölcük Tabiat Parkı’nda kiralanma planına yerel tepkiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gölcük Tabiat Parkı’nın kiralanma kararına yönelik yerel tepkiler artıyor. Gölcük Platformu’nun sözcüsü Zehra Kulalı Gezici, Bolu’da düzenlediği basın toplantısında, yerel ve ulusal sermaye gruplarının ekosisteme verdiği zararları ve Gölcük Tabiat Parkı’nda yapılan bungalovların kiralanması planlarını eleştirdi. Gezici, bu girişimlerin, bilimsel raporlar ve mahkeme kararlarına rağmen devam ettiğini vurgulayarak, halkın ve doğanın çıkarlarının göz ardı edildiğini belirtti.

Mahkeme kararlarına rağmen yapılan bungalovların kiralanması planları büyük tartışmalara yol açıyor. Gölcük’te inşa edilen ve kullanıma açılması planlanan bungalovlar, çevre tahribatına ve doğal güzelliklerin yok olmasına neden olacak yapılar olarak kabul ediliyor. Bolu Halkı, mevcut ve devam eden mahkeme süreçlerine rağmen bu yapıların kiralanmasını içeren belediye meclis kararlarının, halkın ve doğanın zararına olduğunu düşünüyor.

Bolu halkı ve Gölcük Platformu, yapılan her türlü hukuksal ve fiili mücadeleye rağmen yapıların kullanıma açılma planlarına karşı çıkıyor. Platform, Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında Gölcük Tabiat Parkı’ndaki yapıların kiralanması gündemini sorgulayarak, “Aceleniz nedir?” sorusunu yöneltti.

Gezici, bilirkişi raporlarının detaylarını paylaşarak, projenin geçmesi durumunda Gölcük Tabiat Parkı’nın tabiat parkı olarak özelliklerini yitireceğini ve çevresel dengenin bozulacağını ifade etti. Rapor, ağaçların ve bitkilerin kurumasına, yaban hayatının zarar görmesine ve bölgenin ekolojik dengesinin bozulmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Gölcük’ün geleceği konusunda halkın ve yerel yöneticilerin fikirleri zaman içinde değişse de, Gölcük Platformu ve Bolu kamuoyu, Gölcük’ün halka ait olduğunu ve talan edilemeyeceğini vurgulamakta kararlı. Bu kararlılık, şehrin doğal ve kültürel varlıklarını koruma amacı güden geniş çaplı bir mücadelenin parçası.

Gölcük Platformu, yapılan yanlışları telafi etmek ve çevresel zararları en aza indirmek için hukuki yollarla mücadele etmeye devam edeceğini belirtti. Platform, bu süreçte Bolu kamuoyuna teşekkürlerini sunarak, Gölcük’ün doğal güzelliklerini koruma ve kollama sorumluluğunu üstlenmeye devam edeceklerini ifade etti.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.