DOLAR 33,1009 0.09%
EURO 36,3167 0.28%
ALTIN 2.624,100,40
BITCOIN 2137704-1.88211%
Bolu
25°

AÇIK

13:15

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Gaziantep’te STK’ların Uyarısı: Nüfusun Yarısı Suriyeli Olabilir!

Gaziantep’te STK’ların Uyarısı: Nüfusun Yarısı Suriyeli Olabilir!

ABONE OL
Temmuz 3, 2024 05:39
Gaziantep’te STK’ların Uyarısı: Nüfusun Yarısı Suriyeli Olabilir!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep’te faaliyet gösteren 41 sivil toplum kuruluşu, Türkiye’ye yapılan Suriyeli göç akınının tehlikeli boyutlara ulaştığını belirterek ortak bir açıklama yayımladı. Şehirde yaşanan nüfus yapısının ve sosyal iş hayatının olumsuz etkilendiğine dikkat çeken kuruluşlar, Gaziantep için endişe verici bir durumun söz konusu olduğunu ifade etti. Yapılan açıklamada, “Gaziantep’te yaşam, yerli nüfus için giderek çekilmez hale gelmektedir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’deki Suriyelilerin doğum oranına vurgu yapılan açıklamada, gelecek 20 yıl için yapılan projeksiyonlarda Gaziantep’in nüfusunun yüzde 50’sinin Suriyeli olacağı uyarısında bulunuldu. Sivil toplum kuruluşları, Türkiye’nin mevcut politikalarından vazgeçip, halkın problemlerini çözecek, geçici koruma altındaki Suriyelilerin geri dönüşünü sağlayacak politikalar üretmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca, uluslararası sığınmacılarla ilgili imzalanan anlaşmaların gözden geçirilmesi ve sığınmacıların geri dönüşünü sağlamak için müzakerelere başlanması çağrısında bulunuldu. STK’ların analiz ve çözüm önerilerine yer verilen açıklamada, Gaziantep Kulübü Alleben toplantıları çerçevesinde Mesleki Odalar ve Dernek Başkanları ile yapılan toplantılarda “Şehrimizde Değişen Nüfus Yapısı ve Etkileri” başlıklı konunun detaylı olarak ele alındığı belirtildi.

Suriye’deki iç karışıklıkların başlamasının ardından ülkemize gelen Suriyelilerin sosyal ve iş hayatımıza olumsuz etkilerinin gözlendiği vurgulanan açıklamada, özellikle ekonomik ve sosyal sorunların giderek arttığına dikkat çekildi. Gaziantep’te yaşayan Suriyelilerin iş gücüne ve ticaret sektörüne önemli bir katkı sağladığına değinilen açıklamada, ancak kayıt dışı işletmelerin de haksız rekabete neden olduğu belirtildi.

Son olarak, Gaziantep’teki Suriyeli topluluğun sağlık ve eğitim hizmetlerinden yoğun olarak faydalandığına dikkat çeken STK’lar, bu durumun hem ekonomik hem de sosyal açıdan şehre yük getirdiğine işaret ettiler. Gaziantep’teki Suriyeli nüfusun hızla artmasıyla beraber, şehrin demografik yapısında ciddi bir değişiklik yaşandığına ve bu durumun gelecekte yaşanacak sorunları beraberinde getireceğine vurgu yapıldı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.