DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21641220.52728%
Bolu
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Fındık Üreticileri Kahverengi Kokarcayla Mücadele Ediyor

Fındık Üreticileri Kahverengi Kokarcayla Mücadele Ediyor

ABONE OL
Nisan 17, 2024 17:33
Fındık Üreticileri Kahverengi Kokarcayla Mücadele Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karadeniz Bölgesi’nde, özellikle Ordu ilinde, kahverengi kokarca böceği fındık üreticileri için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu zararlı böcek, fındık başta olmak üzere birçok tarım ürününe ciddi zararlar vermektedir. Bölge tarım müdürlükleri ve ilgili sektör temsilcilerinin işbirliği ile yürütülen 40 bin noktada ilaçlama çalışmalarıyla bu zararlı böcekle mücadele edilmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, yapılan kimyasal mücadelenin böcek popülasyonunda ciddi bir azalmaya neden olduğunu bildirmiştir.

Eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ön planda tutulmaktadır. Çamaş ilçesi Hisarbey Mahallesi’nde üreticilere ve mahalle muhtarlarına yönelik düzenlenen eğitimlerde, ilaçlamanın doğru uygulanması ve mücadelenin diğer yönleri üzerinde durulmaktadır. Bu sayede çiftçilerin bilinç düzeyi artırılarak zararlı böceklere karşı daha etkili mücadele etmeleri hedeflenmektedir.

Müdür Yılmaz, kahverengi kokarcayla mücadelenin önemini vurgulayarak, ilaçlamaların stratejik olarak planlanması gerektiğini belirtmiştir. Bu böceklerin hızlı üreme kapasitesi nedeniyle erken müdahalenin hayati önem taşıdığına dikkat çekmiştir.

Ordu’daki mücadele çabaları, kahverengi kokarcanın üreme ve yayılma kapasitesini kontrol altına almaya yönelik olup, mekanik ve zirai tuzaklar kullanılarak zararlı böcekle mücadele edilmektedir. Bölgedeki fındık üretimi için bu tür zararlıların kontrol altına alınması, üreticilerin ekonomik kayıplarını minimize etme açısından büyük önem taşımaktadır.

Çamaş ilçesi Kocaman Mahallesi Muhtarı Mehmet Yılmaz, mahallesindeki kahverengi kokarca yoğunluğundan endişe duyarak acil önlemlerin alınmasını talep etmiştir. Yılmaz, özellikle kışlak mücadelesinin yetersiz kaldığı noktalarda böcek yoğunluğunun devam ettiğini belirtmiştir.

Yerel sıcaklık artışlarıyla birlikte kahverengi kokarca aktivitesinin arttığına dikkat çekilmiştir. Hisarbey Mahallesi Muhtarı İshak Özcan, böceklerin fındık bahçelerine doğru hareket ettiğini ve bu durumun üreticileri tedirgin ettiğini ifade etmiştir. Özcan ve diğer üreticiler, daha fazla bilgilendirme ve destek talep etmekte, ayrıca zararlı böcekle mücadele için koordinasyonun artırılması için daha fazla kaynak talep etmektedirler.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.