DOLAR 32,1885 0.1%
EURO 34,9049 -0.2%
ALTIN 2.474,85-1,11
BITCOIN 0%
Bolu
26°

AZ BULUTLU

20:28

AKŞAMA KALAN SÜRE

Cumhuriyetin 104. Yılında Eğitim İşçilerinden AK Parti İktidarı Eleştirisi

Cumhuriyetin 104. Yılında Eğitim İşçilerinden AK Parti İktidarı Eleştirisi

ABONE OL
Nisan 24, 2024 10:41
Cumhuriyetin 104. Yılında Eğitim İşçilerinden AK Parti İktidarı Eleştirisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim-İş Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında AK Parti hükümetini eleştirdi. Korkmaz, 23 Nisan’ın tarihi önemine vurgu yaparak, “Bugün, bu toprakların insanlarının ulus olmaya geçişinin tescillendiği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Meclisinin kuruluşunun 104. yılını kutluyoruz. Dünyada çocuklara bayram adamış tek ulus olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

Ulusun onurunu ve özgürlüğünü korumak için Büyük Önder Atatürk’ün Anadolu’da başlattığı bağımsızlık mücadelesinin 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla tüm yurdu aydınlattığını belirten Korkmaz, “Atatürk’ün liderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı sürdürürken, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve devrimleri gerçekleştiren Türkiye Büyük Millet Meclisi, ulusal egemenliğin ve demokratik rejimin temel taşı olmuştur” ifadesini kullandı.

Çağdaş demokrasilerde temel ilke olan yasama, yürütme ve yargıdaki ayrılığı sağlayan AK Parti iktidarının bu ilkeyi yok ettiğini belirten Korkmaz, TBMM’nin büyük zarar gördüğünü söyledi. Korkmaz, “TBMM, sembolik hale getirilmiş, ülke KHK’larla idare edilmektedir. AKP dönemlerinde Cumhuriyet’in kazanımları, eğitimden adalete kadar birçok alanda sistematik olarak geriletildi” şeklinde konuştu.

Atatürk’ün armağan ettiği çocukların korunması sorumluluğunu yerine getirmeyen siyasi iktidarın çocuk işçiliğini yaygınlaştırdığını belirten Korkmaz, “Çocuklarımız, çağdaş eğitimden mahrum bırakılmaktadır. Çocuk işçi sayısı artarken, çocukları şiddet, istismar ve erken evliliklerin kurbanı yapıyoruz” dedi.

Son verilere göre, 2022 yılında 720 bin kız çocuğunun okulu bıraktığını belirten Korkmaz, 16-17 yaş grubundaki evlenen kız çocuklarının sayısının 23 bin 906 olduğunu ifade etti. Korkmaz ayrıca, çalışma hayatında 2 milyona yakın çocuk işçi bulunduğunu ve bu çocuk işçilerin yüzde 80’inin kayıt dışı çalıştırıldığını dile getirdi.

İstatistiklere göre, ilkokul ve ortaokuldaki okullaşma oranlarında ciddi bir düşüş yaşandığını belirten Korkmaz, çocuk istismarının ve cinsel suçların sistematik olarak işlendiğini vurgulayarak, yöneticilerin çocukların korunmasındaki sorumluluklarını yerine getirmediğini belirtti. Korkmaz, çocuk hakları konusunda ülkede ciddi sıkıntılar yaşandığını vurgulayarak, devletin çocukların korunması ve sağlıklı gelişiminin sağlanması gerektiğini ifade etti.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.