DOLAR 33,0948 0.07%
EURO 36,3274 0.29%
ALTIN 2.625,240,43
BITCOIN 2135721-1.96275%
Bolu
25°

AÇIK

13:15

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

CHP’li Günaydın’dan Yabancı Öğrenci Alımı Uyarısı

CHP’li Günaydın’dan Yabancı Öğrenci Alımı Uyarısı

ABONE OL
Mayıs 18, 2024 10:48
CHP’li Günaydın’dan Yabancı Öğrenci Alımı Uyarısı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Türkiye’deki üniversitelerde yabancı öğrenci alımı konusundaki ciddi usulsüzlük iddialarını gündeme taşıdı. Günaydın, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde, Karabük Üniversitesi’nde yaşanan skandalların Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (BAİBÜ) de yaşanabileceğine dair endişelerini dile getirdi. Yabancı öğrenci alımlarına ilişkin iddiaların araştırılması gerektiğini vurguladı.

Gabonlu öğrenci olayı ve Karabük Üniversitesi
Günaydın, Karabük Üniversitesi’nde yaşanan ve kamuoyunda “Gabonlu öğrenci Dina olayı” olarak bilinen skandalı hatırlatarak, bu tür olayların başka üniversitelerde de yaşanabileceğine dikkat çekti. 26 Mart 2023 tarihinde Gabonlu öğrenci Dina’nın şüpheli ölümüyle gündeme gelen usulsüzlükler, üniversite yönetiminin yabancı öğrenci alımında gelir sağlamak amacıyla yasa dışı yollar izlediği iddialarını ortaya çıkardı. Eski rektör Refik Polat’ın açıklamaları da bu iddiaları destekler nitelikteydi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde benzer endişeler
Karabük Üniversitesi’nde yaşanan sorunların Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde de yaşanabileceği yönünde şikayetler alan Günaydın, BAİBÜ’de yabancı öğrenci sayısının son yıllarda hızla arttığını belirtti. 2019 yılında 506 olan yabancı öğrenci sayısının 2022 yılında 2111’e ulaştığını ifade eden Günaydın, bu hızlı artışın arkasında benzer usulsüzlüklerin olabileceğini iddia etti.

Yüksek Öğretim Kurulu ve yabancı öğrenci politikaları
Günaydın, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar’ın yabancı öğrenci sayısını artırma hedefini hatırlatarak, üniversitelerin kendi bünyelerinde yabancı öğrenci alımına ilişkin kararlar aldığını belirtti. Bu durumun, usulsüzlük ve yolsuzluk riskini artırdığına dikkat çeken Günaydın, yabancı öğrenci alımlarında şeffaf ve adil süreçlerin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Soru önergesi ve iddiaların araştırılması
Günaydın, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e yönelttiği soru önergesinde, BAİBÜ’de yabancı öğrenci alımlarına ilişkin 11 madde halinde detaylı sorular sordu. Bu sorular, yabancı öğrenci alım süreçlerinden, kabul edilen öğrencilerin eğitim seviyelerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

İddiaların incelenmesi ve kamuoyu aydınlatılması
CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın’ın, yabancı öğrenci alımında usulsüzlük iddialarını gündeme taşıması, Türkiye’deki üniversitelerde şeffaflık ve hesap verebilirlik konusundaki eksiklikleri gözler önüne seriyor. Bu tür iddiaların detaylı bir şekilde incelenmesi ve kamuoyunun aydınlatılması büyük önem taşıyor.

YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın rolü
Günaydın’ın soru önergesi, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yabancı öğrenci alımlarında daha sıkı denetimler yapması gerektiğine işaret ediyor. Üniversitelerdeki usulsüzlüklerin önüne geçilmesi, hem öğrencilerin hem de akademik kurumların itibarını koruyacaktır.

Bakan Tekin’e yöneltilen sorular:
1-Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (BAİBÜ) eğitim gören yabancı öğrenci alımlarına ilişkin yukarıdaki iddiaların soruşturulması için YÖK’ün başlattığı bir çalışma var mıdır?
2-BAİBÜ’nde yabancı öğrenci alımına hangi yıl başlanmıştır?
3-BAİBÜ’de yabancı öğrenci alımı hangi mekanizmalarla ve hangi kriterlerin karşılanması koşuluyla gerçekleştirilmektedir?
4-Kabul edilen öğrencilerin tamamı lise mezunu mudur? Lise son sınıf öğrencileri de kabul edilmiş midir?
5-Farklı üniversitelere ait Sayıştay raporlarında da yer aldığı üzere BAİBÜ’de de yabancı öğrenci sınavı şirketler aracılığıyla yapılan protokollerle mi gerçekleştirilmektedir?
6-Eğer protokoller imzalanmışsa bu şirketler hangi şirketlerdir? Protokollerin içerikleri (öğrencilerin ödemiş olduğu sınav ücretleri, şirketlere ödenen sınav gerçekleştirme ücretleri) nelerdir?
7-Yabancı öğrencilerden alınan eğitim-öğretim ücretlerinden şirketlere bir ödeme yapılmakta mıdır? 8-Elde edilen gelirler Üniversite’nin hangi kalemlerine harcanmıştır?
9-BAİBÜ’de bugüne kadar ücretsiz öğrenci kabulü yapılmış mıdır?
10-Öğrenim ücreti BAİBÜ tarafından karşılanan yabancı öğrenci var mıdır? Var ise bu sayı kaçtır?
11-Yabancı öğrencilerin yurt ve diğer barınma olanaklarından yararlanma koşulları yerli öğrencilerle aynı mıdır?
12-Yabancı öğrencilerin Türkiye’ye gelişlerinde sağlık kontrolleri (daha önce geçirmiş oldukları bulaşıcı hastalıklar, aşı vs.) yapılmakta mıdır?

radyoyanki

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.