DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21639850.42558%
Bolu
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

BAİBÜ’de Yabancı Öğrenci Artışı Endişe Yaratıyor

BAİBÜ’de Yabancı Öğrenci Artışı Endişe Yaratıyor

ABONE OL
Nisan 22, 2024 10:01
BAİBÜ’de Yabancı Öğrenci Artışı Endişe Yaratıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAİBÜ’de Yabancı Öğrenci Sayısında Artış Kaygısı

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ), Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olmasının yanı sıra son dönemde yabancı öğrenci sayısındaki artışla dikkatleri üzerine çekiyor. İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, üniversitedeki yabancı öğrenci sayısının aşırı yükselmesi ve bu durumun eğitim kalitesine olası etkileri konusunda endişelerini dile getirdi.

Ahmet Baysal tarafından yapılan açıklamada, yabancı öğrencilerin kabul kriterlerinin yeterince sıkı olmadığına ve özellikle lise diplomasıyla öğrenci kabul edilmesinin eleştirildiğine dikkat çekildi. Baysal’a göre, kabul sistemi daha kapsamlı ve nitelikli olmalı. Diğer üst düzey Türk üniversitelerinde yabancı öğrenci oranının genellikle %5 civarında olduğuna işaret edilirken, BAİBÜ’de bu oranın %15’e yaklaştığı belirtildi.

Üniversite Hastanesi’nde Kapasite Sorunları

BAİBÜ İzzet Baysal Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki kapasite ve altyapı sorunları da Vakıf Başkanı Ahmet Baysal tarafından ele alındı. Baysal, hastanenin mevcut durumunun Bolu ve çevre illerinin ihtiyaçlarını karşılamaktan yetersiz olduğunu vurguladı. Hastanenin fiziksel olarak genişlememesi ve yeterli bakımının yapılmamasının kabul edilemez olduğu belirtildi.

Vakfın Üniversite ve Hastane ile İlişkisi

İzzet Baysal Vakfı, Bolu ve Türkiye’ye eğitim, sağlık ve kültürel alanda katkıda bulunma misyonuna sahip. Vakıf, üniversite ve hastane üzerine yapılan yatırımlarla Bolu halkına önemli hizmetler sunmuş durumda. Ahmet Baysal, bu yapıların korunması ve geliştirilmesi gerektiğini belirtirken, bunun devlet ve üniversite işbirliği ile mümkün olabileceğine dikkat çekti.

Yabancı Öğrenci Politikasında Değişiklik Çağrısı

Ahmet Baysal, üniversitenin yabancı öğrenci politikasında önemli değişiklikler yapılması gerektiğini savunuyor. Yabancı öğrenci kabulünde titiz bir süreç izlenmeli ve kabul edilen öğrencilerin akademik başarıları, üniversitenin genel başarı standartlarını yükseltecek nitelikte olmalıdır. Baysal, üniversitenin akademik itibarını korumak adına gereken adımların atılmasını talep etti.

İzzet Baysal Vakfı’nın Geleceğe Bakışı

Vakıf, Bolu ve Türkiye genelinde eğitim ve sağlık alanında kalıcı eserler bırakma vizyonuna devam edecek. Ancak, mevcut sorunların çözümü için tüm ilgili tarafların işbirliği yapması gerektiği vurgulanırken, özellikle devlet destekli projelerin ve yapılan anlaşmaların gereği olarak, üniversitenin ve hastanenin ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli adımların atılmasının beklediği belirtiliyor. Vakfın, gelecekte de Bolu ve çevre illere hizmet vermeye devam edeceği, ancak bu hizmetlerin sürdürülebilirliği için gerekli destek ve iş birliklerinin sağlanması gerektiği vurgulanıyor.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.