DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 0%
Bolu
18°

KAPALI

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

BAİBÜ’de Uluslararası Öğrenci Tartışması: Ortak Tepki!

BAİBÜ’de Uluslararası Öğrenci Tartışması: Ortak Tepki!

ABONE OL
Nisan 24, 2024 19:07
BAİBÜ’de Uluslararası Öğrenci Tartışması: Ortak Tepki!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (BAİBÜ) eğitim gören uluslararası öğrencilerle ilgili yaşanan tartışmalar, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ile Üniversiteli Öğretim Elemanları Derneği tarafından ortak bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyuruldu.

Tartışmaların kaynağı, geçtiğimiz hafta Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın BAİBÜ’deki uluslararası öğrencilerle ilgili yaptığı açıklamalar oldu. Belediye Başkanı Özcan’ın üniversitenin kontrolsüz öğrenci alımı ve yabancı öğrenci sayısının artmasıyla ilgili sözleri tepkilere yol açtı.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversiteli Öğretim Elemanları Derneği adına yapılan ortak açıklamada, öğrencilerin eğitim haklarının ihlal edildiği ve ırkçı yaklaşımın yansıtıldığı belirtildi. Uluslararası öğrencilerin Türkiye’de eğitim alırken insan haklarının korunması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Yükseköğretim Kurumu’nun uluslararası öğrenci politikalarının arkasındaki nedenlere dikkat çekilerek, bu politikaların ekonomik getiri ve boş kontenjanları doldurma amaçlı olduğu ifade edildi. Uluslararası öğrencilerin karşılaştığı akademik, sosyal ve ekonomik sorunlara da değinildi.

YÖK’ün uluslararasılaşma politikaları ve üniversitelerin iktidarlarla ilişkileri eleştirilirken, uluslararası öğrencilerin Türkiye’ye geliş ve yaşam koşullarının sorgulanması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, uluslararası öğrencilerin insan haklarının korunması ve ayrımcılığa uğramamaları üzerinde duruldu.

Son olarak, açıklamada eğitim ve bilimin ticarileşmesine, siyasallaşmasına ve uluslararası öğrencilerin mağdur olmasına karşı oldukları belirtildi. Ayrıca, toplumun kutuplaşmasına neden olan ifadelerle mücadele edilmesi ve üniversitedeki sorunların çözümü için çaba harcanması gerektiği vurgulandı.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.