DOLAR 33,0980 0.21%
EURO 36,2559 0.56%
ALTIN 2.630,480,35
BITCOIN 21601283.31383%
Bolu
28°

AÇIK

13:15

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Askerlik ertelemesinde büyük değişiklikler

Askerlik ertelemesinde büyük değişiklikler

ABONE OL
Temmuz 3, 2024 09:55
Askerlik ertelemesinde büyük değişiklikler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Askerlik erteleme şartlarında değişiklik

Yeni düzenlemeye göre, askerlik erteleme şartlarında önemli değişiklikler yapıldı. “Asker Alma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı. Artık bazı özel durumlar haricinde askerlik erteleme imkanı kısıtlandı. Bu değişiklik, askerlik görevini yerine getirmekten kaçınanları doğrudan etkileyecek.

Tutukluluk ve geçici rahatsızlık durumlarına ilişkin yapılan değişiklikler, askerlik erteleme imkanının devam edeceğini belirtiyor. Bu durumlar dışında, diğer gerekçelerle askerlik erteleme talepleri kabul edilmeyecek. Bu yeni düzenleme özellikle gençlerin gelecek planlarını etkileyecek.

Kardeş erteleme imkanı korunmaya devam ediyor. Aynı anda ailede iki kardeşin askerde bulunması engellenerek, bir kardeşin askerlik görevini erteleme hakkı devam edecek. Bu düzenleme ailelerin askerlik yükümlülükleri konusunda rahatlamasını sağlayacak.

Yoklama kaçağı ve bakaya durumlarında yapılan değişiklikler önemli. Muayenesini tamamlamış olmasına rağmen sevk sırasında yoklama kaçağı veya bakaya durumunda sevki geri bırakılanların askerlik erteleme talepleri değerlendirilmeyecek. Bu düzenleme, askerlikten kaçınma girişimlerini azaltmayı amaçlıyor.

Askerlik işlemlerinde düzenin ve disiplinin sağlanması amaçlanan bu değişiklikler, askerlik hizmetinin aksamadan yerine getirilmesini hedefliyor. Yeni yönetmeliğin hemen yürürlüğe gireceği ve tüm askerlik yükümlülerinin yeni kurallara tabi olacağı belirtiliyor. Bu da askerlik erteleme planları yapanların durumlarını gözden geçirmelerini gerektiriyor.

Bu değişikliklerle birlikte, tutukluluk, geçici rahatsızlık ve kardeş erteleme durumları dışındaki nedenlerle askerlik erteleme imkanı kaldırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan bu yeni düzenlemelerle askerlik işlemlerinin daha disiplinli bir şekilde yürütülmesi bekleniyor.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.