DOLAR 32,2322 -0.02%
EURO 35,0165 0.1%
ALTIN 2.426,770,36
BITCOIN 0%
Bolu
°

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

486 Projeye 243 milyon avro hibe desteği verildi

486 Projeye 243 milyon avro hibe desteği verildi

ABONE OL
Nisan 25, 2024 19:51
486 Projeye 243 milyon avro hibe desteği verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki iş birliği kapsamında gerçekleşen Türkiye-Avrupa Birliği, Bilim, Araştırma, Teknoloji ve Yenilik Yüksek Düzeyli Diyalog 2. Toplantısı’nda Bakan Kacır ve AB Komisyonu’nun Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Iliana Ivanova bir araya geldi. Toplantı, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde basına kapalı olarak gerçekleştirildi. Bakan Kacır, toplantının, Türkiye ve AB arasındaki ilişkileri daha detaylı bir şekilde ele almayı amaçlayan bir mekanizma olduğunu belirterek, her iki tarafın en üst düzeydeki yetkililerinin katılımıyla önemli ve kapsamlı konuları ele aldıklarını açıkladı.

Toplantıda bilim ve teknoloji politikaları, yeşil ve dijital dönüşüm, AB fonlarından daha etkin yararlanma, bilim ve AR-GE alanında AB yapılarına katılım gibi konular üzerinde önemli görüşmeler yapıldığı vurgulandı. Bakan Kacır, Avrupa Araştırma Alanı’na entegrasyonunu artırmak amacıyla önerilerin paylaşıldığı, yeşil ve dijital dönüşüm konularında ilerlemelerin değerlendirildiği bilgilerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Araştırma ve inovasyon alanında Türkiye’nin başarısını vurgulayan Kacır, Türkiye’nin 486 proje aracılığıyla 243 milyon avro hibe desteği aldığını, bu fonlarla yeşil ve dijital dönüşüm projelerinin desteklendiğini ifade etti. Ayrıca, Türkiye’nin Katılım Öncesi Yardım Aracı ile AB-Türkiye arasındaki iş birliğini güçlendirmeye yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Yeşil dönüşüm programlarına katılım konusunda da bilgi veren Kacır, Türkiye’nin aktif olarak dijitalleşme ve inovasyon alanında yer almayı sürdürdüğünü açıkladı. Ayrıca, Türkiye’nin alüminyum, çelik, gübre ve çimento sektörlerinde sera gazı salımını azaltmak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

AB Komisyonu’nun Üyesi Iliana Ivanova ise Türkiye’nin yeşil dönüşüm sürecinde eğitim, araştırma ve inovasyonun önemini vurgulayarak, Türkiye’nin bugüne kadar AB programlarından kazandığı destek miktarını açıkladı. Ayrıca, Türkiye’de bir Avrupa İnovasyon Konseyi ve Teknoloji Topluluğu Merkezi kuracaklarını dile getirdi.

Türkiye ve AB arasındaki iş birliğine yönelik yapılan görüşmelerde Gümrük Birliği anlaşmasının revizyonu, ticaretin geliştirilmesi ve çeşitli sektörlerde yeşil dönüşüm çalışmalarının finansmanı gibi konular ele alındı. Bakan Kacır, Türkiye’nin AB ile olan ortak hedefler doğrultusunda bilimsel ve teknolojik iş birliğini artırma taahhüdünün altını çizdi.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.