DOLAR 32,2043 0.1%
EURO 35,0695 0.06%
ALTIN 2.509,130,26
BITCOIN 0%
Bolu
25°

AÇIK

03:43

SABAHA KALAN SÜRE

486 Projeye 243 milyon avro hibe desteği ve Türkiye’nin AB ile iş birliği adımları
  • Radyo YANKI 91.0
  • Dünya
  • 486 Projeye 243 milyon avro hibe desteği ve Türkiye’nin AB ile iş birliği adımları

486 Projeye 243 milyon avro hibe desteği ve Türkiye’nin AB ile iş birliği adımları

ABONE OL
Nisan 29, 2024 13:04
486 Projeye 243 milyon avro hibe desteği ve Türkiye’nin AB ile iş birliği adımları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye-Avrupa Birliği, Bilim, Araştırma, Teknoloji ve Yenilik Yüksek Düzeyli Diyalog 2. Toplantısı’nda gerçekleşen buluşmaya Bakan Kacır ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlikten Sorumlu Üyesi Iliana Ivanova katıldı. Toplantı, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde basına kapalı olarak gerçekleşti. Kacır, toplantının ikili ilişkileri en üst düzeyde ele almayı amaçlayan bir mekanizma olduğunu vurgulayarak, AB ile önemli ve kapsamlı bir gündem etrafında verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bilim ve teknoloji politikaları, sanayinin yeşil ve dijital dönüşümü, Türkiye’nin AB fonlarından daha etkin yararlanması konularında önemli istişarelerde bulunduklarını belirten Kacır, Avrupa Araştırma Alanı’na entegrasyonu artırmak amacıyla önerilerin paylaşıldığını ifade etti. Ülkenin yeşil ve dijital dönüşümde kaydettiği ilerlemeleri aktararak, Ufuk Avrupa ve Dijital Avrupa gibi programlar arasındaki sinerjinin artırılmasına vurgu yaptı.

Araştırma ve inovasyon alanında Türkiye’nin başarılı projelerle 243 milyon avro hibe desteği elde ettiğini belirten Kacır, Ufuk Avrupa Programı’nda yer alan Türk yürütücülerin sayısının arttığını ve bu alanda faaliyet gösteren kuruluşların sayısının yükseltildiğini açıkladı. Yeşil ve dijital dönüşüm başta olmak üzere, AR-GE, teknoloji transferi konularında destek sağlayan Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın Türkiye-AB arasındaki iş birliğini güçlendirmede kilit rol oynadığını belirtti.

Türkiye’nin dijital ve yeşil dönüşümü destekleyen programlara katılımı üzerine de konuşan Kacır, ülkenin bu alandaki çalışmalarını sürdürdüğünü ve Avrupa’nın dijitalleşme ve inovasyon hedeflerine uyum sağlamak için çaba harcadığını aktardı. Ayrıca, yeşil dönüşümün finansman altyapısının oluşturulması ve çalışmaların hayata geçirilmesi konusunda da bilgi verdi.

Gümrük Birliği, ticarette yaşanan gelişmeler ve Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler hakkında konuşan Kacır, daha ileri düzeyde karşılıklı ticaretin sağlanması için çalışmaların devam ettiğini vurguladı. AB Komisyonu’nun üyesi Iliana Ivanova ise yeşil dönüşümün desteklenmesinde eğitim, araştırma ve inovasyonun önemini vurgulayarak, Türkiye’deki iş birliklerine değindi. Türkiye’den gelen araştırmacıların ve inovasyoncuların programlardan elde ettiği destek hakkında bilgi verdi ve Türkiye’de kurulacak olan Avrupa İnovasyon Konseyi ve Teknoloji Topluluğu Merkezi hakkında bilgi paylaştı.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.