DOLAR 32,2009 -0.09%
EURO 34,9706 0.02%
ALTIN 2.426,070,33
BITCOIN 0%
Bolu
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

18 bin 597 Doktora Geleneksel Tıp Sertifikası Verildi

18 bin 597 Doktora Geleneksel Tıp Sertifikası Verildi

ABONE OL
Nisan 22, 2024 08:11
18 bin 597 Doktora Geleneksel Tıp Sertifikası Verildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

18 bin 597 hekime geleneksel tıp uygulayıcı sertifikası verildi. Bitkisel İlaçlar İçin Düzenleyici İşbirliği Ağı (IRCH) tarafından düzenlenen 15. Yıllık Toplantı, 17-20 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleşti. Toplantıya 47 ülkeden toplam 99 temsilci katıldı, bunların arasında 44 üye ve 3 gözlemci bulunmaktaydı. Etkinlik sırasında aynı zamanda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Kılavuz ve Strateji Geliştirme Çalıştayı 65 bilim insanının katılımıyla gerçekleştirildi. Emine Erdoğan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge etkinliğe katılarak katılımcılara hitap etti.

Toplantıda Emine Erdoğan, Türkiye ve dünya genelinden gelen bilim insanlarıyla bir araya gelmekten memnun olduğunu belirterek sağlığın insanlığın ortak derdi olduğunu vurguladı. Bitkilerin şifanın kaynağı olduğunu ifade eden Erdoğan, bitkilerin fitoterapi olarak bilinen bir tedavi yöntemi haline geldiğinden bahsetti. Bununla birlikte, Türkiye’nin zengin bitki çeşitliliğine dikkat çekti ve bu kaynakların modern bilimle birleşmesinin önemine değindi.

Emine Erdoğan, geçmişte önemli eserlerin tercümesini gerçekleştirdiklerini ve geleneğin önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, geleneksel tıbbın modern tıp sistemine entegre edilmesinin sağlık politikalarını yeniden gözden geçirmenin gerekliliğini vurguladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 bin 597 hekime geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulayıcı sertifikası verildiğini duyurarak, sağlık sisteminde bu alanın yer aldığını belirtti.

Koca, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının ehil kişiler tarafından yapılmasının önemli olduğunu vurgulayarak, 2 bin 408 sağlık kuruluşunun bu alanda uygulama yetkisine sahip olduğunu açıkladı. Ayrıca, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Ana Bilim Komisyonu ve danışma komisyonlarının kurulduğunu belirtti. Sağlık Bakanı Koca, alanında uzman kişilerin katılımıyla sunulan hizmetlerin standartlaşmasını ve güncel verileri analiz etmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının araştırılması ve klinik çalışmaların yapılması için çalışmaların sürdürüldüğünü açıklayan Koca, 177 araştırmanın başlatıldığını belirtti. Ayrıca, Türkiye’nin geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları alanında uluslararası iş birliği merkezinin kurulması için çalıştıklarını dile getirdi. Bakan Koca, DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge’ye destekleri için teşekkür etti.

Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.